Persoanele care beneficiază de indemnizaţie de şomaj nu au obligaţia să se prezinte lunar la Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Sălaj pentru viză
Mai mult...Categorie: Social
Cum inventează infractorii o stare de urgență pentru a vă lăsa fără bani
A venit primăvara și, deși trecem printr-o situație fără precedent, o perioadă în care ne petrecem cea mai mare parte a timpului acasă, infractorii nu sunt în carantină, nici în izolare, cel puțin cea mai mare parte a acestora. Ba mai mult, aceștia se duc în continuare la “muncă”!
Mai mult...Prețurile RCA ar putea crește
ASF a anunţat noile tarife de referință RCA, la care se vor raporta asigurătorii în următoarele 6 luni atunci când vor face noile prețuri pentru polițele RCA, toate fiind în creștere față de cele stabilitate în octombrie 2019. În cazul șoferilor cu vârste mai mici sau egale cu 30 de ani care dețin autoturisme cu o capacitate cilindrică de peste 2.500 cmc, noua primă de referință RCA anunțată de ASF este de 2.870 de lei, cu 206 lei mai mare decât valoarea stabilită în luna octombrie 2019. Creșteri sunt însă…
Mai mult...Cartofii și fructele, în topul scumpirilor de primăvară
Cartofii, fructele proaspete, serviciile poştale şi tutunul s-au scumpit cel mai mult în luna martie, iar ouăle, combustibilii şi serviciile de transport transportul aerian s-au ieftinit, potrivit datelor Institutului Naţional de Statistică.
Mai mult...Au fost anunțate tarifele de referință pentru polițele de asigurare obligatorie auto
Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF) a publicat tarifele de referinţă pentru poliţele auto obligatorii (RCA), conform Legii 132/2017 privind asigurarea obligatorie de răspundere civilă auto pentru prejudicii produse terţilor prin accidente de vehicule şi de tramvaie. Cel mai mic tarif RCA este de 691 de lei și va fi achitat de persoanele care au între 31 şi 40 de an care au maşină cu motor sub 1.200 centimerti cubi (cmc).
Mai mult...Mii de sancțiuni aplicate vitezomanilor de pe drumurile sălăjene
Pe parcursul a trei luni, poliţiştii rutieri au acţionat, la nivel judeţean, cu toate aparatele radar, pentru reducerea numărului de accidente rutiere produse pe fondul nerespectării vitezei.
Mai mult...Comunicarea electronică
Alexandru Tamba Spuneam într-un articol anterioar că România se va schimba în perioada postCovid-19. Iată ca acest lucru se întâmplă chiar acum! În M.O. 289/07/04/2020 a fost publicată Ordonanța de Urgență a Guvernului nr.38, privind utilizarea înscrisurilor în formă electronică la nivelul autorităților și instituțiilor publice care obligă respectivele autorități și instituții să primească și să elibereze documente în format electronic sub semnătură electronică. Cu alte cuvinte, începând cu data intrării în vigoare a OUG 38 se legiferează comunicarea și obținerea documentelor fără a mai fi necesară prezența la ghișeele…
Mai mult...Sălăjenii plătesc scump pentru nerespectarea Ordonanțelor militare
Acțiune pe raza localităților Pusta și Cehei pentru menținerea ordinii publice, dar și pentru prevenirea răspândirii noului coronavirus
Mai mult...Nimeni în afară de autorități nu știe câți sălăjeni au fost testați
Așa cum am informat cititorii în mai multe articole și editoriale publicate în Magazin Sălăjean, la nivelul județului Sălaj, asemenea tuturor județelor, autoritățile județene sunt în imposibilitatea de a furniza presei date concrete privind numărul de teste efectuate până în prezent în ceea ce privește noul coronavirus. Am solicitat Instituției Prefectului Sălaj un răspuns în această privință, întrebând, totodată, câte teste s-au efectuat din 1 martie și până în prezent în județul nostru, câte teste se efectuează în medie zilnic în județ, unde se efectuează sau se vor efectua în continuare aceste teste și care sunt categoriile de persoane care intră în „targetul” primar de testare. Din păcate, aceste informații nu ne-au putut fi furnizate, reprezentantul Guvernului în teritoriu neputând transmite aceste date fără acordul/avizul autorităților de la București.
Mai mult...Platforma online “Permise și Înmatriculări” intră în mentenanță până duminică
Instituția Prefectului Sălaj anunță conducătorii auto că platforma online (web-siteul) a Direcției Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor (DRPCIV) va fi nefuncțională începând d …
Mai mult...O parte dintre bugetari intră în șomaj tehnic
Ministrul Muncii şi Protecţiei Sociale, Violeta Alexandru, a anunţat printr-o postare pe Facebook, că a fost pregătit un proiect de act normativ care vizează şomajul tehnic pentru instituţiile publice, angajaţii având posibilitatea de a rămâne acasă, prin rotaţie, un număr egal de zile dintr-o lună.
Mai mult...Înscrierile în cartea funciară se vor face online pe toată perioada stării de urgență
Proiectul de ordonanță de urgență a Guvernului inițiat de MLPDA prevede ca, pe perioada în care este instituită starea de urgență, atât notarii publici, cât și persoanele fizice sau juridice autorizate să execute lucrări de cadastru să înregistreze online cererile de recepţie şi/sau de înscriere în cartea funciară. La depunerea online a cererilor, aceștia vor trebui să transmită și alte documente electronice, respectiv documentul original (sau copie după acesta) prin care se constată actul sau faptul juridic a cărui înscriere se cere. Toate documentele depuse online pentru recepția sau înscrierea…
Mai mult...Avocatul Poporului: “Se achită jumătate din amendă, nu din minim”
Cetățenii care sunt amendați pentru încălcarea normelor legale impuse de starea de urgență vor putea să plătească în termen de 15 zile jumătate din valoarea amenzii aplicate de autorități, și nu jumătate din minimul amenzii prevăzut de lege, spune Avocatul Poporului. Instituția arată și în ce condiții pot fi contestate sancțiunile pentru încălcarea ordonanțelor militare.
Mai mult...La Trezoreria Statului se pot efectua plăți online
În contextul actual al riscului de îmbolnăvire cu COVID-19, în vederea extinderii posibilității utilizării formularului “Ordin de plată multiplu electronic” (OPME) pentru efectuarea de plăți din conturile deschise la unitățile trezoreriei statului de către toate instituțiile publice, operatorii economici și alte entități s-a emis OMFP nr. 1819 din 31 martie 2020, publicat în M.O. nr. 279/03.04.2020 Ordinul de plată multiplu electronic OPME poate fi utilizat de către instituţiile publice care sunt înregistrate în Registrul entităţilor publice şi de către operatorii economici şi alte entităţi decât instituţii publice pentru efectuarea de…
Mai mult...