# Plin de sânzâieni și prin Zalău, printre politicienii sălăjeni. A fost o adevărată sărbătoare, ce să zicem. Ia chiar este tradițională în Sălaj, e veche pe la noi de când lumea. Trăiască India și China, țări devenite furnizoare de tradiție românească, numai bună de postat pe facebook. Chemeșile nu mai sunt bune.
# Trei săptămâni au durat festivismele în școlile loco. Să vedeți voi clase în care aproape toți elevii au fost premianți. Noi știm una și bună: într-o clasă doar un singur copil poate avea premiul I, un alt copil are premiul II, iar la alt elev ajunge premiul III. Mențiune? Doar una, înțelegeți? Nu, acum s-a schimbat! Toți sunt premianți!
* A se considera pamflet.
Orice asemănare cu personaje reale este pur întâmplătoare!
Zvonăraşul de serviciu