Tudor Ulmeanu ţine Şimleul în fotoliul de lider

Etapa a XI-a din Liga a IV-a de fotbal a programat şi derby-ul dintre liderul, Sportul Şimleu şi ocupanta locului patru, CS Barcău Nuşfalău. Formaţia pregătită de Lupo Csaba s-a impus la limită, cu scorul de 2 – 1, după ce i-au fost anulate trei goluri. Oaspeţii au fost cei care au deschis scorul, prin Lakatos, în minutul 28, dar Ulmeanu a restabilit egalitatea până la pauză. Acelaşi Ulmeanu a adus victoria Şimleului, cu două minute înainte de final, păstrând formţia de la poalele Măgurii în fotoliul de lider.

Gloria Bobota s-a impus tot cu scorul de 2 – 1, pe teren propriu, în faţa echipei Luceafărul Bălan, prin reuşita de generic TV a mijlocaşului Toth Karoly, care l-a surprins pe portarul advers cu un şut de la 45 de metri.
AS Chieşd a obţinut prima victorie din acest sezon, după ce s-a impus cu un categoric 5 – 0 în faţa celor de la FC Zalău II.
Rapid Jibou continuă cursa pentru locul întâi, câştigând cu 5 – 0 partida de la Crasna, cu formaţia locală.
Dumbrava Gîlgău a înregistrat scorul etapei, după ce a dispus cu 7 – 0, pe teren propriu, de Favorit Dobrin.
Unirea mirşid a urcat pe poziţia a IV-a după succesul în faţa echipei Flacăra Halmăşd, pe care a învins-o cu scorul de 6 – 2.
Programul etapei viitoare, programată duminică, 16 noiembrie: AS Chieşd – Unirea Mirşid, CS Barcău Nuşfalău – CS Crasna, Silvania Cehu Silvaniei – Favorit Dobrin, Flacăra Halmăşd – Dumbrava Gâlgău, FC Zalău II – Olimpic Bocşa, Sportul Şimleu – Gloria Bobota, Luceafărul Bălan – Benfica Ileanda. Rapid Jibou va sta. Partidele de juniori sunt programate la ora 12, iar cele de seniori, de la ora 14.
Rezultatele şi marcatorii:
Gloria Bobota – Luceafărul Bălan 2 – 1, 1 – 10 la juniori
Au marcat: Iacob (min. 64), Toth (min. 88), respectiv Teglaş (min. 53)
Sportul Şimleu – CS Barcău Nuşfalău 2 – 1, 1 – 3 la juniori
Au marcat: Ulmeanu (min. 36 şi 88), respectiv Lakatos (min. 28)
Benfica Ileanda – Silvania Cehu Silvaniei 3 – 2, 4 – 1 la juniori
Au marcat: Duma (min. 42, 86), Mateşan (min. 75), respectiv Paşcalău (min. 90, 90+2)
Unirea Mirşid – Flacăra Halmăşd 6 – 2, 5 – 2 la juniori
Au marcat: Bărnuţiu (min. 16, 57), Pavel (min. 21), Cozma (min. 35), Călăcean (min. 59), Iliese (min. 85), respectiv Haraga (min. 44), Savu (min. 88)
CS Crasna – Rapid Jibou 0 – 5, 4 – 2 la juniori
Au marcat: Fărcaş (min. 6, 48), Tămăşan (min. 52, 67), Munteanu (min. 82)
AS Chieşd – FC Zalău II 5 – 0, 4 – 2 la juniori
Au marcat: P. Chiş (min. 27, 85), A. Chiş (min. 55, 75), Arghilean (min. 73)
Dumbrava Gîlgău – Favorit Dobrin 7 – 0, 4 – 1 la juniori
Au marcat: Sestraş (min. 2), Ilieş (min. 20, 61), Unguruşan (min. 48), Isai (65), Gârbouan (min. 91), Mureşan (min. 93)
1. Sportul Şimleu 11 9 2 0 52 – 15 29p
2. Rapid Jibou 11 8 2 1 29 – 7 26p
3. Dumbrava Gîlgău 10 8 1 1 49 – 12 25p
4. Unirea Mirşid 10 5 2 3 28 – 18 17p
5. Gloria Bobota 11 5 2 4 18 – 20 17p
6. CS Barcău Nuşfalău 10 5 1 4 30 – 21 16p
7. Luceafărul Bălan 10 4 3 3 20 – 10 15p
8. Benfica Ileanda 10 5 0 5 24 – 20 15p