Tenismenii zalauani, pe podium, la Trofeul Ion Tiriac

Tenismenii zalauani, pe podium, la Trofeul  Ion Tiriac

Baza sportiva de langa Sala Sporturilor din Zalau a gazduit la finalul saptamanii trecute editia a zecea a Trofeului Ion Tiriac la tenis de camp. La start s-au aliniat 55 de sportivi din Salaj, Maramures, Cluj si Salaj.

Din Salaj au fost prezenti sportivi de la CSM Armatura Zalau, Palatul Copiilor din Zalau, Palatul Copiilor din Simleu-Silvaniei si Palatul Copiilor din Jibou. CSM Armatura Zalau a fost reprezentata de 18 sportivi, dintre care zece au urcat la final pe podium. Astfel, la categoria 14 ani baieti, Catalin Pop s-a clasat pe prima treapta a podiumului, in timp ce Adrian Deac s-a clasat pe locul trei. La categoria 10 ani, Alexandru Bretan a ocupat pozitia secunda dupa ce a fost invins in finala de un tenismen clujean. Tot la categoria 10 ani, dar la fete, Iris Kiraly a pierdut finala in fata unei sportive din Cluj-Napoca, numarul 34 in clasamentul national. La aceeasi categorie, Rebeca Rat si Cosmina Costea s-au clasat pe pozitia a treia. La categoria 12 ani fete, Romana Istrate a cedat si ea in finala, tot in fata unei sportive din Cluj-Napoca. La categoria 14 ani fete, Diana Tamba s-a clasat pe pozitia a treia, loc pe care s-a situat si Bianca Temes, la categoria 16 ani. Si Palatul Copiilor din Zalau a avut sportivi pe podium. Cel mai bun rezultat a fost inregistrat de Mara Pop, la categoria 14 ani fete. Carmen Ilea a castigat locul doi la categoria 16 ani, in timp ce Madalina Man s-a clasat pe locul trei la categoria 12 ani. Pe aceeasi pozitie s-a situat si Mihai Grec la categoria 14 ani, in timp ce Cristian Baidoc a ocupat si el locul trei la categoria 12 ani. Organizatorii le-au oferit primilor doi sportivi de la fiecare categorie cate o cupa si o diploma.