S-au chinuit cu lanterna rosie

FC Zalau a avut la Sighetul Marmatiei una dintre cele mai modeste evolutii din actuala editie de campionat

Marmatia Sighetul Marmatiei – FC Zalau 1 – 1 (0 – 1)

Au marcat: Adrian Culac (min. 63), respectiv Major Istvan (min. 6)

Marmatia Sighet: Ionel Feier – Adrian Stef, Alexa Bizau, Sorin Perta (cpt), Remus Trif, Sorin Filimon (min. 75, Florin Mich), Novoselenski Alex, Andrei Ardelean (min. 78, Vasile Balea), Adrian Culac, Mihai Sauca (min. 55, Ioan Chindris), Paul Baias (min. 75, Taraczkozi Adrian). Rezerve: Ionut Moldovan – Ciprian Rus, Nicolae Racz. Delegat: Gheorghe Pop

FC Zalau: Madaras Csaba – Cristian Mocean, Vlad Negrean, Vasile Jula, Cosmin Cosma, Major Istvan (min. 80, Flaviu Barnutiu), Gabriel Vasvari, Mihai Bode (cpt, min. 70, Ionut Podina), Gabriel Craciun, Claudiu Chiorean, Gigi Gorga (min. 72, Marian Ignat). Rezerve: Claudiu Chis – Cristi Oros, Vegh Robert. Antrenor: Marius Pasca

Avand in vedere adversarul de marti al echipei FC Zalau, nimeni din conducerea tehnica sau administrativa a clubului nu se gandea decat la victorie in partida de la Sighetul Marmatiei. Din pacate, evolutia modesta a echipei zalauane a facut ca scorul final sa fie doar 1 – 1, un rezultat care-l nemultumeste atat pe antrenorul Marius Pasca, cat si pe cei din conducere. Sunt total dezamagit de atitudinea unor jucatori. Nu ma asteptam ca dupa 3 – 4 meciuri bune sa aiba o asemenea evolutie. Desi i-am atentionat inaintea meciului si le-am spus sa trateze cu seriozitate acest meci, au fost foarte relaxati in teren, iar acest lucru ne-a costat. Sper sa-si revina la meciul de vineri (n.r. maine) cu Unirea Dej, care va fi unul foarte greu, a declarat antrenorul Marius Pasca. FC Zalau deschis repede scorul, inca din minutul sase, prin Major Istvan. Bode trimite o pasa in careu pe partea stanga pentru Chiorean, acesta suteaza la poarta, insa balonul este respins de Feier si ajunge la Major, care inscrie cu capul din sapte metri, de langa un fundas advers. In minutul 12, gazdele sunt la un pas de egalare. Bizau trimite o pasa in adancime printre aparatorii zalauani pentru Ardelean, suteaza din marginea careului, insa balonul sterge stalpul din dreapta al portii aparate de Madaras si iese in afara terenului. In minutul 30, FC Zalau scapa pe contraatac prin Gorga si Chiorean, care nu au in fata decat un fundas advers si portarul, insa primul greseste pasa, iar portarul reuseste sa retina balonul. Sapte minute mai tarziu, Chiorean primeste o pasa in adancime pe partea stanga, schimba jocul pe partea dreapta cu Craciun, care intoarce un adversar la marginea careului si trimite cu latul spre poarta, insa Feier retine fara probleme. Gazdele restabilesc egalitatea in minutul 62, prin Culac. Acesta trimite un sut centrare de la aproximativ 35 de metri, lateral stanga, Cosma ezita sa respinga balonul, mingea cade in apropierea punctului de la 11 metri, dupa care patrunde in poarta peste Madaras, care este plasat gresit la aproximativ cinci metri de linia portii. In minutul 76, Bizau trimite la poarta din marginea careului, insa Madaras retine balonul in doi timpi. FC Zalau a acumulat 44 de puncte in urma remizei de la Sighet si a urcat pe locul sase in clasament. O victorie, insa, in partida de marti, ar fi propulsat echipa antrenata de Marius Pasca pe locul cinci in clasament. In etapa de maine, gruparea de la poalele Mesesului va primi vizita echipei Unirea Dej.