HC Zalau s-a impus pe final in fata vicecampioanei

La capatul unui meci interzis cardiacilor, HC Zalau a reusit sa bifeze a sasea victorie din acest sezon, invingand cu scorul de 23 – 20, pe teren propriu, vicecampioana Romaniei, Universitatea Jolidon Cluj.

Zalauancele au avut o prima repriza mai modesta, insa dupa revenirea de la vestiare au inceput sa puna tot mai mult stapanire pe joc, iar in ultimele zece minute s-au desprins decisiv. In minutul 52, scorul era 19 – 18, iar reusitele jucatoarelor Cristoaica, Molfea si Trif au dus Zalaul la patru goluri avans in minutul 57 (22 – 18). Clujul s-a apropiat la doua goluri (22 – 20) in minutul 58, dar Molfea a adus linistea in tabara zalauana, marcand in minutul 59 ultimul gol al partidei, 23 – 20.

In ciuda victoriei obtinute de echipa sa, managerul Gheorghe Tadici nu parea prea multumit la final de jocul echipei sale, cel mai dezamagit fiind de faptul ca jucatoarele sale au ratat nu mai putin de sapte aruncari de la sapte metri.

Vom reveni cu detalii in editia de maine.