HC Zalău a pierdut la patru goluri în Capitală

CSM Bucureşti – HC Zalău 26 – 22 (15 – 12)

Evoluţie ştearsă pentru HC Zalău, în penultima deplasare din acest sezon, jucătoarele antrenorului Gheorghe Tadici pierzând la o diferenţă de patru goluri (22 – 26) duelul din deplasare, cu CSM Bucureşti. HC Zalău a avut un început dezastruos de partidă, permiţându-le gazdelor să se desprindă la şase goluri, 2 – 8 în minutul zece, după ce cu patru minute înainte tabela arăta egalitate, 2 – 2.
Misiunea zălăuancelor a devenit aproape imposibilă în aceste condiţii. Până la pauză, HC Zalău s-a apropiat la trei goluri, iar la reluare Varga a marcat pentru 13 – 15. Cu nouă minute înainte de final, handbalistele lui Tadici s-au apropiat la un singur gol, 22 – 21 pentru gazde. Finalul nu a fost aşa cum ne-am fi dorit. CSM Bucureşti s-a dus, din nou, la patru goluri, 25 – 21, obligându-l pe Gheorghe Tadici să solicite timp de odihnă. Din păcate, Zalăul a mai ratat două situaţii bune în ultimele minute, prin Varga, de la şapte metri şi prin extrema Tănăsie, din situaţie de „unu la unu”, iar fluierul final le-a găsit pe bucureştence în avantaj de patru goluri, 26 – 22.
După eşecul din Capitală, HC Zalău rămâne pe locul cinci în clasament, cu 18 puncte, având însă şanse reale la o clasare pe locul patru, la finalul sezonului.
Pentru gruparea de la poalele Meseşului urmează duminică, de la ora 11, duelul de pe teren propriu cu SCM Craiova.
CSM Bucureşti: portari – Andreea Arghir; marcatoare – Gabriela Mihalschi (14), Gabriela Carabulea (4), Andreea Cruceanu (3), Alina Dobrin (2), Elena Pavăl (1), Cristina Vărzaru (1) şi Mihaela Doica (1). Antrenor: Vasile Mărgulescu
HC Zalău: portari – Adina Mureşan, Delia Roman; marcatoare – Gabriela Szucs (6), Ana Maria Tănăsie (5), Roxana Varga (5), Carmina Bădiţă (2), Andrada Trif (2), Crina Pintea (1) şi Roxana Rob (1). Manager: Gheorghe Tadici