Campioana încheie anul la două puncte de podium

Victorie aşteptată obţinută sâmbătă seara de Volei Municipal Zalău, pe teren propriu, în faţa Universităţii Cluj. Campioana s-a impus cu 3 – 0 la capătul unui meci ce a durat o oră şi 13 minute.
În actul de debut, Zalăul a intrat cu 8 – 6 la prima întrerupere tehnică, apoi s-a desprins la 18 – 12. Jocul nu a mai arătat la fel de bine spre final, iar oaspeţii au revenit surprinzător şi au restabilit egalitatea la 20. Campioana şi-a dat seama la timp că Universitatea Cluj nu a venit doar să facă act de prezenţă la Zalău şi s-a intrebuinţat mai serios în final, câştigând cu 25 – 22 actul de debut.
Antrenorul Marian Constantin a folosit şi în acest meci formula din ultimele două partide, cu Bălean universal şi cu Stoilovic secund, iar sârbul a ieşit în evindeţă şi în acest meci, la fel ca în partida de la Dej, din Cupa României.
În parţialul secund, Volei Municipal s-a impus cu 25 – 16, după ce a intrat cu 8 – 4 şi 16 – 13 la cele două întreruperi tehnice. Acelaşi rezultat s-a înregistrat şi în setul trei, 25 – 16 în favarea Zalăului, după 8 – 6 şi 16 – 10 la cele două time-out-uri tehnice.
În urma victoriei de sâmbătă, echipa zălăuană a acumulat 28 de puncte, încheind anul la două puncte în spatele ocupantei locului trei, Arcada Galaţi, care are un meci mai puţin disputat.
Volei Municipal Zalău: Dobromir Dimitrov (2), Rareş Bălean (12), Răzvan Mihalcea (6), Vlad Cuciureanu (6), Filip Stoilovic (15), Leonardo Dal Bosco (16) şi Adrian Feher – libero. Antrenori: Marian Constantin (principal) şi Bogdan Nicolae (secund)
„U” Cluj: Vlad Moisa (2), Alexandru Voinea (7), Răzvan Vâlcelean (6), Ştefan Someşan (6), Dan Borota (6), Adrian Pop (3) şi Doru Ghimeş – libero. Au mai evoluat: Lucian Tofan (3), Marian Mucileniţă (1), Claudiu Iov (2), Bogdan Preda şi Dănuţ Neag – libero. Antrenori: Răzvan Parpală (principal) şi Romeo Lotei (secund)