Activități culturale la Vârșolț

La sfărșitul săptămânii trecute, respectiv sâmbătă, 1 februarie, Școala Gimnazială din Vârșolț a fost gazda etapei a III- a a concursului de povești ”PE ARIPILE POVEȘTILOR”, faza județeană, concurs național inițiat de Fundația Oradea, reprezentată de învățătoarea Alföldi Andrea. Din județul Sălaj au participat 15 grupe cu câte patru elevi: total 60 elevi din 10 unități școlare. Concursul a fost organizat de Școala Gimnazială nr. 1 Vârșolț, în colaborare cu Centrul de Cultură și Artă Zalău, coordonator fiind doamna director Dénes Irina (Vârșolț). În urma punctajului obținut s-a calificat pentru…

Mai mult...

Regulamentul selecției ”Creatori de educație”, lansat în dezbatere

Inspectoratul Școlar (ISJ) Sălaj a lansat cadrelor didactice din județ, dar și părinților și elevilor, invitația ca până în data de 3 februarie 2020, să consulte regulamentul Selecției naționale de bune practici, în învățământul primar și gimnazial românesc, ”Creatori de Educație”și să transmită propuneri și sugestii de îmbunătățire.

Mai mult...

Programul ”Masa caldă” se extinde la alte trei școli din județ

Alte trei unități de învățământ din Sălaj au fost incluse în programul guvernamental ”Masa caldă”. Dacă anul trecut doar elevii de la Liceul Tehnogic „Liviu Rebreanu” din Hida beneficiau de o masă caldă în fiecare zi de şcoală, în acest an 2020, lista ”mesei calde gratuite” pentru elevi cuprinde: Liceul Tehnologic ”Ioachim Pop” Ileanda – 719.000 de lei, Liceul Tehnologic nr. 1 Surduc – 729.000 de lei și Școala Gimnazială nr. 1 Valcău de Jos – 637.000 de lei. De asemenea, pentru Liceul Tehnologic ”Liviu Rebreanu” Hida în acest an…

Mai mult...