Dumbrava Gîlgău a suferit primul eşec în actualul sezon din Liga a IV-a

După patru victorii consecutive, campioana din urmă cu două sezoane, Dumbrava Gîlgău, a suferit prima înfrângere din actualul sezon al Ligii a IV-a. Echipa condusă de Marius Paşca a cedat cu 1 – 3 pe terenul celor de la Sportul Şimleu Silvaniei, după ce a condus cu 1 – 0 prin reuşita lui Mihai Brânduşe, din minutul 8. Andrei Chiş a reuşit o “dublă” pentru şimleuani, în minutele 30 şi 60, iar rezultatul final l-a stabilit Silviu Crişan, în minutul 75.
Unirea Mirşid rămâne lider, câştigând cu 2 – 0 duelul susţinut în deplasare, pe terenul echipei Silvania Cehu Silvaniei. Ciprian Pavel a deschis scorul la câteva minute de la realuare, iar portarul Caludiu Băican a transformat un penalty în minutul 90, stabilind scorul final.
Victorie la limită pentru Ardealul Crişeni, 2 – 1 cu AS Chieşd, aflându-se la doilea succes în această ediţie de campionat. Succes la limită obţinut şi de Steaua Cosniciu în faţa celor de la Olimpic Bocşa, 3 – 2.
Singura remiză a etapei s-a înregistrat între Flacăra Halmăşd şi CS Ileanda, scorul final fiind 2 – 2.
Derby-ul etapei s-a desfăşurat la Nuşfalău, unde CS Barcăul din localitate a pierdut cu 3 – 6 partida cu Rapid Jibou, după ce scorul pauzei a fost 1 – 2 tot în favoarea formaţiei de pe malul Someşului.
Rezultatele şi marcatorii:
Sportul Şimleu Silvaniei – Dumbrava Gîlgău 3 – 1 (1 – 1)
Au marcat: Andrei Chiş (min. 30 şi 60), Silviu Crişan (min. 75), respectiv Mihai Brânduşe (min. 8)
AS Chieşd – Ardealul Crişeni 1 – 2 (0 – 0)
Alin Gomboş (min. 78), respectiv Adalbert Pintea (min. 47 şi 74)
CS Barcău Nuşfalău – Rapid Jibou 3 – 6 (1 – 2)
Au marcat: Adelin Neaga (min. 33), Mucza Richard (min. 56 şi 90+1), respectiv Denis Chiş (min. 4), Vlad Paşcalău (min. 38 – pen.), Răzvan Meleg (min. 49), Andrei Teglaş (min. 60), Alex Turcu (min. 63) şi Vlad Buda (min. 90+3)
Steaua Cosniciu – Olimpic Bocşa 3 – 2 (2 – 1)
Au marcat: Cătălin Pop (min. 27), Adrian Dregan (min. 33 şi 88), respectiv Nicu Seutea (36 – aut.) şi Cosmin Cozma (min. 68)
Flacăra Halmăşd – CS Ileanda 2 – 2 (1 – 1)
Au marcat: Rareş Groze (min. 15), Ionuţ Stoica (min. 48), respectiv Ionuţ Duma (min. 26) şi Adrian Pop (min. 54)
Silvania Cehu Silvaniei – Unirea Mirşid 0 – 2 (0 – 0)
Au marcat: Ciprian Pavel (min. 49) şi Claudiu Băican (min. 90 – pen.)
Programul etapei viitoare: Ardealul Crişeni – Flacăra Halmăşd, CS Ileanda – CS Crasna, Someşul Someş Odorhei – Steaua Cosniciu, Olimpic Bocşa – Dumbrava Gîlgău, Silvaniei Cehu Silvaniei – Sportul Şimleu, Unirea Mirşid – CS Barcău Nuşfalău, Rapid Jibou – AS Chieşd.
Clasament:
1. Unirea Mirşid 6 5 1 0 16 – 6 16p
2. Dumbrava Gîlgău 5 4 0 1 27 – 4 12p
3. Rapid Jibou 6 3 2 1 17 – 11 11p
4. Sportul Şimleu 5 3 1 1 16 – 7 10p
5. Someşul Odorhei 5 3 0 2 13 – 11 9p
6. Silvania Cehu Silv. 6 3 0 3 12 – 10 9p
7. Ardealul Crişeni 6 2 1 3 9 – 13 7p
8. Olimpic Bocşa 5 2 0 3 16 – 21 6p
9. Steaua Cosniciu 5 2 0 3 9 – 16 6p
10. CS Ileanda 6 0 5 1 10 – 11 5p
11. CS Barcău Nuşfalău 6 1 2 3 12 – 21 5p
12. Flacăra Halmăşd 5 1 1 3 10 – 17 4p
13. AS Chieşd 6 0 1 5 9 – 28 1p

Alte articole

Leave a Comment