Volei: Divizia Juniori, seria D – Victorie meritată a şimleuanilor

ACS Silvania Sport Şimleu Silvaniei – CSS Zalău = 3 – 1 (-20, 23, 21, 20)

Peste 200 de spectatori prezenţi duminică, 5 martie 2017, în sala de sport „Măgura” din Şimleu Silvaniei au asistat la meciul retur al juniorilor sălăjeni, fiind ultimul (etapa a X-a) din faza I a actualului campionat. A fost o victorie meritată a şimleuanilor, obţinută după 113 minute de la fluierul de începere a partidei. Aceştia au avut o evoluţie ascendentă, s-au mobilizat mai mult după pierderea primului set, reuşind o bună construcţie a jocului în multe rânduri, când coordonatorul Ovidiu Man şi-a pus în valoare coechipierii, mai ales pe Raul Remeş, Vlad Rusu şi Dan Silvăşan-Paşca. Astfel, şimleuanii şi-au luat revanşa cu acelaşi scor, întrucât în tur oaspeţii au câştigat tot cu scorul de 3-1 (17, 18, -27, 20). Zălăuanii au început bine, au avut şi ei destule momente de joc eficient, cu ridicătorul Răzvan Oiegar bine orientat în „servirea” colegilor, cei mai eficienţi fiind Andrei Şamşudan şi Eduard Hadade.
În primul set, după scorul de 3-1 pentru şimleuani şi trei egalităţi, zălăuanii au realizat o serie de cinci puncte (de la 5-5 la 10-5), când servea Flaviu Bălean, iar în linia întâi se aflau Paul Șomoi, Eduard Hadade şi Alexandu Bretan. Gazdele au reuşit egalarea scorului prin patru puncte consecutive (19-19, de la 15-19), pe serviciul lui Takács Erik, dar, după 20-20, oaspeţii au avut altă serie de cinci puncte cu Eduard Hadade la serviciu, impunându-se cu scorul de 25-20, după ce şimleuanul Vlad Rusu a servit în afara terenului advers. Şi în actul secund localnicii au început bine (4-2), însă elevii antrenorului Dorian Faur au făcut şase puncte la rând (8-4), în aceeaşi aşezare avută în setul întâi, la scorul de 10-5 (!). La al doilea T.O. tehnic zălăuanii conduceau cu 16-14, dar şi elevii antrenorului Ovidiu Teuşan au reuşit o serie de şase puncte (20-16), pe serviciul lui Cristian Julei şi cu Takács Erik, Raul Remeş şi Dan Silvăşan-Paşca la plasă. Şimleuanii au izbutit să câştige la limită (25-23, după 32 de minute!), în urma blocajului reuşit de Cristian Julei, la atacul lui Flaviu Bălean. În setul trei gazdele au fost mereu la conducere, oaspeţii reuşind doar două egalităţi de scor: 5-5 şi 12-12. După ce s-au distanţat la şapte puncte (21-14), şimleuanii şi-au adjudecat setul cu scorul de 25-21, prin atacul lui Raul Remeş. Setul patru a fost cel mai „scurt”, cu un joc dezinvolt al localnicilor, care au avut avantaj și de nouă puncte (17-8, 20-11 şi 21-12), în timp ce zălăuanii au deschis scorul (1-0) şi au avut doar o singură egalitate (1-1). Astfel, şimleuanii s-au impus cu scorul de 25-20, în urma atacului reuşit de Raul Remeş, spre bucuria acestora şi a fanilor lor.
Şimleu Silvaniei: Dan Silvăşan-Paşca, Ovidiu Man – căpitan de echipă (Mircea Săplăcan), Vlad Rusu, Cristian Julei, Paul Pop (Takács Erik, Sebastian Cordon), Raul Remeş şi Sebastian Gordon – libero. Prezent: George Perneş. Antrenor: Ovidiu Teuşan.
Zalău: Alexandru Bretan (Darius Mândruţ), Andrei Şamşudan, Răzvan Oiegar – căpitan de echipă (Paul Stoica), Flaviu Bălean (Raul Cristea), Paul Şomoi, Eduard Hadade şi Sebastian Matiş – libero. Prezenţi: Tudor Lazăr şi Solyom Norbert. Antrenor: Dorian Faur.
Au arbitrat bine: Cristian Gale – principal, Sorina Petruşan Dunca – secund (ambii din Oradea), Marius Lazăr – scorer, Mircea Temian şi Mircea Bărdaşu – asistenţi (toţi trei din Zalău).
Echipa şimleuană are şanse să participe la faza a II-a (semifinală) a campionatului (17-19 martie 2017), ca cea mai bine clasată pe locul V, luându-se în calcul punctele realizate de echipele de pe locurile cinci din seriile B,C şi D.
Prof. Marin ŞTEFAN

One Thought to “Volei: Divizia Juniori, seria D – Victorie meritată a şimleuanilor”

1. Anonim

Bravo Teusan.Asta da antrenor.Nu e prima data cand dupa primul set stie contracara jocul adversarului.Faur(director-antrenor)la doua grupe de copii alcatuita din 12 jucatori du-te inapoi la Simneu si ia lectii