Volei: Divizia de Cadeţi, seria D – Victorie „in extremis”

Prof. Marin ŞTEFAN

ACS Silvania Şimleu Silvaniei – LPS CSS Bihorul Oradea = 3 – 2 (20, -18, 21, -22, 13)

Un meci „pe muchie de cuţit”, câştigat, în cele din urmă, de şimleuani, după două ore şi 11 minute de la fluierul de începere a jocului. Localnicii şi-au luat revanşa (cu greu, ce-i drept, după 1-3 la Oradea), în faţa celor aproape 150 de spectatori fideli ai voleiului. Partidă, în general, echilibrată, în care – totuşi – Silvania putea lua toate cele trei puncte, dacă gestiona eficient setul patru. A fost un meci de slabă factură tehnică, cu multe greşeli de ambele părţi ale fileului, mai ales la serviciu. La gazde, buni finalizatori au fost: Raul Remeş, Vlad Rusu şi Takács Erik , puşi în valoare de coordonatorul Ovidiu Man, iar la oaspeţi: Cristian Maier şi Marian Pusta, bine serviţi de ridicătorul Pavel Borz. Făcând abstracţie de scor, în acest ultim meci al fazei întâi a campionatului, ambele echipe s-au calificat la faza a II-a, semifinală, cu turnee de patru serii, în perioada 15-17 aprilie 2016. Localităţile vor fi stabilite de Comisia de Competiţii a Federaţiei Române de Volei în data de 22 martie a.c., în funcţie de ofertele primite de la echipele calificate.
Partida a început într-o notă dominantă a şimleuanilor (2-0, 8-3, 11-7). După ce au fost egalaţi de orădeni (13-13), au reuşit o serie de patru puncte (17-13), când servea Paul Pop, iar în linia întâi erau: Vlad Rusu, Dan Silvăşan Paşca şi Ovidiu Man. Localnicii au menţinut acelaşi ritm de joc, câştigând primul set cu scorul de 25-20. Actul secund a fost unul disputat, cu serii de puncte alternative şi cu răsturnări de scor spectaculare. Ultima serie, de şapte puncte (!), a aparţinut oaspeţilor, când de la 14-16 au ajuns la 21-16, cu Darius Boldiş la serviciu şi cu: Marian Pusta, Pavel Borz şi Cristian Maier la fileu. Aşa s-au impus bihorenii, cu scorul de 25-18. Setul trei a fost unul echilibrat, cu 11 egalităţi de scor, adjudecat de gazde cu scorul de 25-21. Cum spuneam, setul patru putea reveni şimleuanilor, care au început bine: 2-0, 5-2, 7-3, 8-5. Din păcate pentru ei, orădenii au realizat cinci puncte la rând (10-8) şi, după şapte egalităţi de scor, au câştigat (25-22), ducând meciul în setul decisiv. Prima jumătate a acestui act a aparţinut orădenilor (2-0, 5-1, 6-2, 8-5), însă sălăjenii, susţinuţi frenetic de publicul şimleuan, au echilibrat jocul (10-10) şi, după alte trei egalităţi de scor, s-au impus la limită (15-13), spre bucuria localnicilor şi dezamăgirea oaspeţilor.
Şimleu Silvaniei: Ovidiu Man – căpitan de echipă, Paul Remeş, Takács Erik, Paul Pop, Vlad Rusu (Ionuţ Rus), Dan Silvăşan Paşca (Bogdan Ordas) şi Ioan Gordan – libero. Prezent: Raul Cherecheş. Antrenor: Ovidiu Teuşan.
Oradea: Darius Boldiş (Marc Vereş), Mihai Oprean, Pavel Borz, Cristian Maier – căpitan de echipă (Florin Oncu), Marian Pusta, George Bode şi Andrei Tonţ – libero. Prezent: Radu Vidican.
Antrenor: Rodian Achimescu.
Au arbitrat bine: Mircea Batin – principal (Baia Mare), Adrian Pantea – secund şi Gheorghiţă Mitraşca – scorer (ambii din Zalău).