Viitorul Zalău, campioană şi la juniori E

La fel ca anul trecut, Viitorul Zalău a câştigat şi în acest sezon faza judeţeană a Campionatului Naţional rezervat juniorilor E, urmând să reprezinte judeţul la faza zonală care va avea loc în perioada 2 – 5 iunie.
Faţă de anul trecut, competiţia din acest an a fost mult mai disputată, echipa pregătită de Daniel Sabou terminând la egalitate de puncte cu ocupanta locului secund, Atletic Zalău. Viitorul Zalău a avut, însă, avantajul golaverajului din meciurile directe. În sezonul regulat, Viitorul s-a impus cu 3 – 0 pe teren propriu şi a pierdut cu 1 – 2 returul, iar în play-off, ambele partide s-au terminat la egalitate, 1 – 1 la Viitorul şi 0 – 0 la Atletic.
Pe poziţia a treia în clasamentul final s-a situat Sportul Şimleu, iar ultimul loc a fost ocupat de FC Zalău.
Câştigătoarele fazelor judeţene vor fi împărţite în opt serii, în funcţie de zonele geografice din care provin, reprezentanta Sălajului urmând să se dueleze cu reprezentantele judeţelor Cluj, Satu Mare, Bihor, Bistriţa-Năsăud şi Maramureş.
Viitorul Zalău a câştigat faza judeţeană şi la juniori D, în timp ce campionatul rezervat juniorilor C a fost câştigat de Sportul Şimleu. Juniorii D, antrenaţi de Laur Flonta, vor participa la faza zonală chiar la finalul acestei săptămâni, urmând să se dueleze cu Liceul Tehnologic „Lucian Blaga” din Reghin, cu FCM Baia Mare şi cu CSM Reşiţa.
Viitorul Zalău: Răzvan Lungu, Alex Băbţan – Artur Goarnă, Ştefan Neagotă, David Kabai, Rareş Pătcaş, Alex Mare, Alex Opriş, Teodor Sabău, Deczi Eduard, Mario Ciurbe, Vlad Silaghi, Ionuţ Brândea, Toth Raul şi Elekes Sergiu. Manager: Daniel Sabou