Unirea Mirşid a produs surpriza etapei în Liga a IV-a

Formaţia condusă de Marius Cozma, fostul căpitan al echipei Armătura Zalău, a câştigat cu scorul de 1 – 0 pe terenul echipei CS Barcău Nuşfalău, urcând pe poziţia a doua în clasament

Etapa a VIII-a a Ligii a IV-a de fotbal a programat două derby-uri. Dumbrava Gîlgău avea să întâlnească pe teren propriu Rapid Jibou, echipă ce a pierdut un singur joc în primele şapte etape, iar CS Barcău Nuşfalău a primit vizita Unirii Mirşid. Formaţia din Gîlgău-Alamşului a învins cu scorul de 3 – 2, după ce în minutul 51, tabela arăta 2 – 0 în favoarea gazdelor. Scorul pauzei a fost 0 – 0, iar în primele şase minute din partea secundă, Dumbrava a înscris de două ori prin Ionuţ Gîrbouan şi Andrei Bene. Alin Mierea a redus din handicap în minutul 60, iar nouă minute mai târziu, Adrian Fărcaş a restabilit egalitatea. Golul victoriei pentru Dumbrava Gîlgău a fost marcat în minutul 88, de Răzvan Sabou.
Surpriza etapei a produs-o Unirea Mirşid, formaţia antrenată de Marius Cozma câştigând cu scorul de 1 – 0 pe terenul echipei Barcău Nuşfalău, prin reuşita lui Ionuţ Mureşan, din minutul 62.
Sportul Şimleu a „bifat” a opta înfrângere consecutivă, pierzând cu scorul de 1 – 3 partida susţinută în deplasare, pe terenul echipei Benfica Ileanda.
Silvania Cehu Silvaniei rămâne în fotoliul de lider după victoria obţinută în faţa celor de la Gloria Ban, de care a dispus cu scorul de 3 – 1 pe teren propriu.
Duelul de la subsolul clasamentului, dintre Gloria Bobota şi Olimpic Bocşa s-a terminat cu victoria oaspeţilor, care s-au impus cu 4 – 1. Tabela arăta egalitate după primele zece minute, iar scorul pauzei a fost 2 – 1 pentru Bocşa.
Rezultatele şi marcatorii:
Benfica Ileanda – Sportul Şimleu 3 – 1 (0 – 15 la juniori)
Au marcat: Ionuţ Duma (min. 12), Cosmin Bene (min. 61), Horaţiu Vale (min. 74), Emil Simon (min. 49)
CS Hida – Flacăra Halmăşd 0 – 5 (3 – 4 la juniori)
Au marcat: Cosmin Savu (min. 33), Silviu Crişan (min. 62), Garbacz Szilard (min. 68 şi 77), Raul Zmole (min. 81)
Silvania Cehu Silvaniei – Gloria Ban 3 – 1 (6 – 1 la juniori)
Au marcat: Ionuţ Jeler (min. 2 şi 75), Elek Tamas (min. 22), respectiv Radu Sabou (min. 86)
CS Barcău Nuşfalău – Unirea Mirşid 0 – 1 (0 – 0 la juniori)
A marcat: Ionuţ Mureşan (min. 62)
Gloria Bobota – Olimpic Bocşa 1 – 4 (4 – 0 la juniori)
Au marcat: Raul Turcan (min. 10), respectiv Robert Niculăuţ (min. 4 şi 72), Florin Vaşvari (min. 34), Dumitru Bordaş (min. 52)
Dumbrava Gîlgău – Rapid Jibou 3 – 2 (6 – 3 la juniori)
Au marcat: Ionuţ Gîrbouan (min. 48), Andrei Bene (min. 51) şi Răzvan Sabou (min. 88), respectiv Alin Mierea (min. 60), Adrian Fărcaş (min. 69)
CS Crasna – AS Chieşd 4 – 1 (8 – 0 la juniori)
Au marcat: Balint Glava (min. 25), Nagy Benjamin (min. 43 şi 80), Szigyarto Zsolt (min. 73), respectiv Ovidiu Cătană (min. 10)

1. Silvania Cehu Silvaniei 8 7 0 1 25 – 8 21p
2. Unirea Mirşid 8 6 1 1 21 – 12 19p
3. Dumbrava Gîlgău 8 6 0 2 26 – 12 18p
4. CS Barcău Nuşfalău 8 6 0 2 22 – 9 18p
5. Rapid Jibou 8 6 0 2 23 – 12 18p
6. Flacăra Halmăşd 8 5 0 3 23 – 15 15p
7. CS Hida 8 3 2 3 16 – 22 11p
8. Gloria Ban 8 3 1 4 16 – 15 10p