Trei echipe cu maximum de puncte în Liga a IV-a

Silvania Cehu Silvaniei a devenit noul lider din Liga a IV-a de fotbal, după victoria la scor obţinută duminică, pe teren propriu, în faţa nou-promovatei CS Hida. Gazdele s-au impus cu scorul de 6 – 2, după ce la pauză, diferenţa era deja de patru goluri în favoarea celor de la Silvania.
Cealaltă echipă promovată în Liga a IV-a în această vară, Gloria Ban, a obţinut prima victorie a sezonului, câştigând duelul de pe teren propriu cu CS Crasna. Echipa din Ban a deschis repede scorul, în minutul doi, prin Mihăiţă Oprea, iar rezultatul final l-a stabilit Radu Sabou, în minutul 86.
Campioana din urmă cu două sezoane, Sportul Şimleu, rămâne fără victorie după trei etape, pierzând cu scorul de 5 – 0 duelul de pe teren propriu cu AS Chieşd. Scorul final al primei părţi a fost 1 – 0, iar după revenirea de la vestiare, oaspeţii au mai marcat de patru ori. Marius Arghilean şi Ovidiu Cătană au reuşit câte o „dublă”, iar al cincilea gol a fost înscris de Claudiu Bărnuţ.
CS Barcău Nuşfalău este a doua echipă cu maximum de puncte după primele trei runde, formaţia de pe malul Barcăului câştigând cu scorul de 4 – 2 pe terenul celor de la Flacăra Halmăşd. Scorul la pauză a fost 2 – 1 pentru oaspeţi, iar Emil Borz a restabilit egalitatea la doi în minutul 67. Finalul a fost, însă, al oaspeţilor, care mai înscris în minutele 82 şi 90+1.
Cu maximum de puncte rămâne şi Rapid Jibou, formaţia pregătită de Marius Muntean câştigând cu scorul de 3 – 1 duelul de pe teren propriu cu Benfica Ileanda. 1 – 1 arăta tabela în minutul 52, dar până la final, gazdele au mai marcat de două ori prin Vlad Paşcalău şi
Romulus Gherman.
Unirea Mirşid a obţinut primul succes din noua ediţie de campionat, câştigând cu scorul de 3 – 0 pe terenul celor de la Olimpic Bocşa. Boska Arnold a deschis scorul în minutul 55, iar patru minute mai târziu, Toth Karoly a majorat avantajul. Scorul final l-a stabilit Ionuţ Mureşan, în minutul 61.
Rezultatele complete şi marcatorii etapei a III-a:
Gloria Ban – CS Crasna 2 – 0 (1 – 6 la juniori)
Au marcat: Mihăiţă Oprea (min. 2) şi Radu Sabou (min. 86)
Rapid Jibou – Benfica Ileanda 3 – 1 (3 – 2 la juniori)
Au marcat: Florin Moldovan (min. 13), Vlad Paşcalău (min. 77), Romulus Gherman (min. 90+2), respectiv Mihai Stana (min. 52)
Sportul Şimleu – AS Chieşd 0 – 5 (19 – 0 la juniori)
Au marcat: Marius Arghilean (min. 40 şi 71), Claudiu Bărnuţ (min. 58), Ovidiu Cătană (min. 79 şi 85)
Flacăra Halmăşd – CS Barcău Nuşfalău 2 – 4 (8 – 2 la juniori)
Au marcat: Ionel Savu (min. 37), Emil Borz (min. 67), respectiv Gabor Gabor (min. 27), respectiv Lazăr Zoltan (min. 32), Daniel Gut (min. 82) şi Lakatos Karoly (min. 90+1)
Olimpic Bocşa – Unirea Mirşid 0 – 3 (1 – 3 la juniori)
Au marcat: Boska Arnold (min. 55), Toth Karoly (min. 59) şi Mureşan Ionuţ (min. 61)
Gloria Bobota – Dumbrava Gîlgău 0 – 5 (1 – 1)
Au marcat: Răzvan Sabou (min. 9), Samuel Lingurar (min. 26), Adrian Călăcean (min. 53 şi 71), Adrian Pop (min. 75)
Silvania Cehu Silvaniei – CS Hida 6 – 2 (7 – 1 la juniori)
Au marcat: Ionuţ Iacob (min. 3 şi 20), Marcel Mureşan ( min. 12 şi 28), Ionuţ Jeler (min 36), Nicolae Micle (min. 53), respectiv Florin Sestraş (min. 46 şi 69)
1. Silvania Cehu Silvaniei 3 3 0 0 13 – 3 9p
2. CS Barcău Nuşfalău 3 3 0 0 11 – 1 9p
3. Rapid Jibou 3 3 0 0 10 – 3 9p
4. Dumbrava Gîlgău 3 2 0 1 13 – 4 6p
5. AS Chieşd 3 2 0 1 9 – 4 6p
6. CS Crasna 3 2 0 1 4 – 4 6p
7. Gloria Ban 3 1 1 1 5 – 4 4p
8. Unirea Mirşid 3 1 1 1 6 – 8 4p