Sportul Şimleu a câştigat derby-ul primei etape din Liga a IV-a

Prima etapă din noul sezon al Ligii a IV-a de fotbal s-a încheiat fără niciun rezultat de egalitate. Derby-ul primei runde, dintre Sportul Şimleu şi Rapid Jibou, s-a terminat cu victoria la limită a echipei gazdă. Scorul a fost deschis însă de jibouani, în minutul 62, prin atacantul Adrian Fărcaş, iar Sportul a restabilit egalitatea în minutul 71, dintr-o lovitură de pedeapsă transformată de Silviu Crişan.

Tudor Ulmeanu a adus victoria echipei gazdă, înscriind pentru 2 – 1 cu patru minute înaintea expirării timpului regulamentar.
Scorul primei etape l-a înregistrat Benfica Ileanda, care a dispus cu 6 – 1, în deplasare, de Flacăra Halmăşd.
Managerul clubului Viitorul Zalău, Daniel Sabou, a debutat cu stângul pe banca celor de la AS Chieşd, care a pierdut pe teren propriu, cu scorul de 0 – 1 partida cu Luceafărul Bălan.
Nou-promovata Favorit Dobrin s-a impus la limită, 2 – 1 în faţa echipei CS Crasna. O altă nou-promovată, Unirea Mirşid, a câştigat cu 3 – 0 duelul de la Bocşa, cu formaţia locală, tot o echipă venită din Liga a V-a.
CS Barcău Nuşfalău şi-a trecut, şi ea, în cont, prima victorie din acest sezon, câştigând cu 1 – 0 meciul de pe teren propriu, cu FC Zalău II.
Rezultatele şi marcatorii primei etape:
Favorit Dobrin – CS Crasna 2 – 1, 2 – 5 la juniori
Au marcat: Cenan (min. 29), Murani (min. 64), respectiv Gorga (min. 43)
AS Chieşd – Luceafărul Bălan 0 – 1, 1 – 5 la juniori
A marcat: Teglaş (min. 59)
Olimpic Bocşa – Unirea Mirşid 0 – 3, 2 – 5 la juniori
Au marcat: Pavel (min. 29 şi 90) şi Pop (min. 36)
Flacăra Halmăşd – Benfica Ileanda 1 – 6, 2 – 4 la juniori
Au marcat: Cuc (min. 65), respectiv Pop (min. 6), Ciobanu (min. 20), Duma (min. 63, 82), Bene (min. 77), Ceaca (min. 86)
Sportul Şimleu – Rapid Jibou 2 – 1, 3 – 1 la juniori
Au marcat: Crişan (min. 71-pen.), Ulmeanu (min. 86), respectiv Fărcaş (min. 62)
Dumbrava Gâlgău – Gloria Bobota 4 – 0, 6 – 1 la juniori
Au marcat: Ilieş (min. 7, 11 şi 74), Făzăcaş (min. 18)
CS Barcău Nuşfalău – FC Zalău II 1 – 0, 3 – 1 la juniori
A marcat: Orban (min. 22)
Etapa viitoare este programată duminică, 8 septembrie, după următorul program: CS Crasna – Dumbrava Gâlgău, Gloria Bobota – Silvania Cehu Silvaniei, Unirea Mirşid – FC Zalău II, Luceafărul Bălan – Olimpic Bocşa, CS Barcău Nuşfalău – Favorit Dobrin, Rapid Jibou – AS Chieşd, Benfica Ileanda – Sportul Şimleu. Flacăra Halmăşd va sta. Meciurile de juniori sunt programate la ora 14, iar partidele de seniori vor începe la ora 16.