După două etape în care a obţinut un singur punct, SCM Zalău şi-a jucat „ultima carte” pentru rămânerea pe prima poziţie în play-out sâmbătă, în deplasarea de la Satu Mare, împotriva CSM-ului. Zălăuanii ocupau prima poziţie înaintea partidei, dar cu un singur punct avans faţă de CSM Satu Mare, astfel că un eşec ar fi făcut ca echipa condusă de Marius Muntean şi Alexandru Pop să piardă şi prima poziţie din play-out. Mihai Onicaş şi compania s-au mobilizat, însă, exemplar, iar după 26 de minute de joc au reuşit deschiderea scorului prin mijlocaşul Vadim Calugher. Acesta a fost şi scorul cu care s-a intrat la cabine, iar la doar câteva minute de la reluare, SCM Zalău a beneficiat de o lovitură de pedeapsă, transformată de atacantul Adrian Şter. Formaţia de la poalele Meseşului a mai avut două ocazii importante, dar fără rezultat pe tabelă, iar în minutul 85, gazdele au redus din handicap, stabilind scorul final, 1 – 2.
Pentru CSM Satu Mare a fost primul eşec pe teren propriu după 15 etape, în timp ce zălăuanii au obţinut o victorie prin care şi-a asigurat prima poziţie în play-out la finalul sezonului, indiferent de rezultatul din ultima etapă. În ultima rundă a sezonului, programată sâmbătă, 28 mai, zălăuanii vor primi vizita celor de la Progresul Şomcuta Mare.
Sportul Şimleu a evoluat sâmbătă la Cluj, pe terenul celor de la CFR 2, în faţa cărora a cedat cu 0 – 2. Scorul a fost „alb” după prima parte a întâlnirii, iar în repriza a doua au marcat şi şimleuanii, dar golul a fost anulat. În ultima etapă a sezonului, Sportul Şimleu va primi vizita echipei CSM Satu Mare.

4 Thoughts to “SCM Zalău s-a impus în ultima deplasare a sezonului şi şi-a asigurat locul I în play-out”

1. […] După două etape în care a obţinut un singur punct, SCM Zalău şi-a jucat „ultima carte” pentru rămânerea pe prima poziţie în play-out sâmbătă, în deplasarea de la Satu Mare, împotriva CSM-ului. Zălăuanii ocupau prima poziţie înaintea partidei, dar cu un singur punct avans faţă de CSM Satu Mare, astfel că un eşec ar fi făcut ca echipa condusă de Marius Muntean şi Alexandru Pop să piardă şi prima poziţie din play-out. Mihai Onicaş şi compania s-au mobilizat, însă, exemplar, iar după 26 de minute de joc au reuşit deschiderea… Citeste mai mult […]

2. […] După două etape în care a obţinut un singur punct, SCM Zalău şi-a jucat „ultima carte” pentru rămânerea pe prima poziţie în play-out sâmbătă, în deplasarea de la Satu Mare, împotriva CSM-ului. Zălăuanii ocupau prima poziţie înaintea partidei, dar cu un singur punct avans faţă de CSM Satu Mare, astfel că un eşec ar fi făcut ca echipa condusă de Marius Muntean şi Alexandru Pop să piardă şi prima poziţie din play-out. Mihai Onicaş şi compania s-au mobilizat, însă, exemplar, iar după 26 de minute de joc au reuşit deschiderea…  » Mai multe detalii […]