Mai greu decât o arată scorul

Remat Zalău – SCMU Craiova 3 – 0 (24, 25, 19)

Remat Zalău: Peter Nagy, Andras Geiger, Cristopher Seiffert, Szabolcs Nemeth, Vasile Afloarei, Andrei Laza, Adrian Feher – libero. Au mai evoluat: Gjoko Josifov, Andrei Stoian, Mihai Mărieş şi Dan Borota. Antrenori: Mircea Dudaş (principal), Ovidiu Macarie (secund)

SCMU Craiova: Adrian Briscan, Marian Bala, Cristian Pop, Daniel Todoran, Laurenţiu Vânătoru, Filip Todor, Milos Gavrilovic – libero. Au mai evoluat: Ion Teleleu, Alexandru Căitanu şi Sorin Schiesz. Antrenori: Dănuţ Pascu (principal), Claudiu Mitru (secund)

Remat Zalău a rămas în fruntea clasamentului după victoria obţinută sâmbătă seara, în Sala Sporturilor din Zalău, în faţa echipei SCMU Craiova. După ce în partida tur zălăuanii s-au impus abia în tie-break, scorul final al meciului de sâmbătă a fost 3 – 0, însă pentru Remat meciul nu a fost atât de simplu precum o arată scorul.

Începutul primului set le-a parţinut zălăuanilor, aceştia conducând pe rând cu 2 – 1, 4 – 2, 5 – 3 şi 6 – 4. Până la primul time-out tehnic, craiovenii au întors scorul în favoarea lor (7 – 8), continuând să se afle la conducere şi la cel de-al doilea timp tehnic (15 – 16). S-a mers apoi cap la cap, dar spre final oaspeţii s-au distanţat la două puncte (19 – 21). Rematul a egalat la 22, iar la 23 – 23 Craiova a cerut timp de odihnă. S-a făcut apoi 24 – 24, după care Geiger a făcut două puncte consecutive, încheind setul (26 – 24).

Şi setul doi a început la fel de disputat, dar Zalăul a avut trei puncte avans la primul time-out tehnic (8 – 5). Diferenţa nu a mai fost atât de mare la al doilea (16 – 15), iar pe final de set, craiovenii au întors scorul în favoarea lor (19 – 21), moment în care Dudaş a cerut time-out. S-a făcut apoi 22 – 22, după care s-a mers cap la cap până la 25. A urmat blocajul lui Seiffer şi Laza şi atacul lui Nagy care a încheiat setul (27 – 25).

În setul trei nu a mai fost nevoie de prelungiri, chiar dacă cei care au început mai bine au fost oaspeţii. După 1 – 4, Rematul a avut avans minim la primul time-out tehnic (8 – 7). Diferenţa a crescut la al doilea (16 – 13), iar avantajul de la final a fost de şase puncte (25 – 19).

Din lotul echipei zălăuane a lipsit Şerban Paşcan, care a acuzat dureri la musculatura spatelui în dimineaţa dina-intea meciului.

Şi antrenorul Mircea Dudaş a recunoscut la finalul meciului că a fost o victorie chinuită. A fost o victorie chinuită. Împotriva noastră toate echipele joacă cu ambiţie şi nu au presiune. Important este să vedem ce putem îmbunătăţi în ultima parte a campionatului şi să facem un joc bun la Con-stanţa.

Pentru Remat Zalău urmează două dueluri în deplasare. Primul miercuri, la Suceava, apoi sâmbătă derby-ul cu Tomis Constanţa.

Rezultatele complete din ultima etapă: Explorări Baia Mare – CSMU LPS Suceava 3 – 0, SCM Bucureşti – Dinamo Bucureşti 1 – 3, Tomis Constanţa – Universitatea Craiova 3 – 1, VCM LPS Piatra Neamţ – Steaua Bucureşti 1 – 3, Remat Zalău – SCMU Craiova 3 – 0, Unirea Dej – Torpi Tg. Mureş 3 – 0.

Etapa viitoare, miercuri 02.03.2011: CSMU LPS Suceava – Remat Zalău, SCMU Craiova – Tomis Constanţa, U Cluj – CSM Bucureşti, Dinamo Bucureşti – VCM LPS Piatra Neamţ, Steaua Bucureşti – Unirea Dej, Torpi Tg. Mureş – Explorări Baia Mare.

1. Remat Zalău 19 17 2 54 – 14 49p

2. Dinamo Bucureşti 19 17 2 52 – 15 49p

3. Tomis Constanţa 19 18 1 54 – 20 49p

4. Unirea Dej 19 12 7 43 – 27 37p

5. Explorări Baia Mare 19 12 7 40 – 27 36p

6. VCM LPS Piatra Neamţ 19 8 11 35 – 37 27p

7. Steaua Bucureşti 19 9 10 33 – 38 27p