HC Zalău a răzbunat finalul „de coșmar” din meciul cu Brăila

Învinsă săptămâna trecută pe teren propriu de HC Dunărea Brăila, după ce a marcat un singur gol în ultimul sfert de oră, formația pregătită de Gheorghe Tadici a avut un final mult mai bun în jocul de joi după-amiaza, de la Ploiești, câștigând cu scorul de 30 – 26, după ce gazdele s-au aflat aproape în permanență la conducere timp de 45 de minute.

HC Zalău mai poate pierde locul șapte în Liga Națională doar printr-o minune, după ce a resușit să se impună joi după-amiaza cu scorul de 30 – 26 (14 – 12) pe terenul formației CSM Ploiești, în primul meci din cadrul fazei a treia a play-off-ului.
Dacă în meciul de săptămâna trecută, handbalistele zălăuane au avut o evoluție ștearsă în ultimul sfert de oră contra Brăilei, situația a fost exact invers în jocul de la Ploiești. Cele două formații s-au aflat la egalitate în primele minute, după care CSM-ul a preluat conducerea, având de două ori avantaj de cinci goluri. HC Zalău a redus din diferență până la pauză și a intrat cu un handicap de două goluri la vestiare.
Echipa pregătită de Tadici a reușit să egaleze la 14 în primele minute de la reluare, după reușitele lui Constantinescu și Ciuciulete, dar Ploieștiul s-a distanțat din nou, iar în minutul 40 a condus cu 19 – 16. Zalăul nu a cedat, iar în minutul 45 a restabilit din nou egalitatea, de această dată la 20. Ciuciulete și compania nu au mai iertat nimic în ultimul sfert de oră. Cu cinci minute înainte de final, HC Zalău avea avantaj de cinci goluri, 28 – 23, iar la final s-a impus cu 30 – 26.
Al doilea meci dintre cele două formații este programat marți, de la ora 17, în Sala Sporturilor din Zalău.
CSM Ploiești: Șerban, Dumitru – Preda (3), Dinu (5), Ana Gherman (3), Toth (1), Burtea Sutska (3), Chiricuță (6), Ștefan (4), Vasilescu (1), Dincu. Antrenor: Goran Kurtes
HC Zalău: Cheța, Inculeț – Trif (1), Constantinescu (16), Rob (1), Ciuciulete (4), Puiu (3), Bardac, Ciunt, Cârligeanu, Maior-Pașca (1), Lazăr (2), Țurcaș (2). Manager: Gheorghe Tadici. Antrenor secund: Elena Tadici

3 Thoughts to “HC Zalău a răzbunat finalul „de coșmar” din meciul cu Brăila”

Meciul cu Braila a fost pierdut pentru ca asa s-a vrut, pentru ca nu au bani sa inscrie echipa in cupele europene. Un meci la fel de ciudat, cu Braila a avut loc in sala Avram Iancu, in urma cu cca. 3 ani, cand aceasta avea nevoie de victorie pentru a se salva de la retrogradare.
    Nimic intamplator.

2. Bolnav de scenarita domnule anonim ! Ramai asa !!

3. Locul 7nu este inca sigur,cat timp joaca Puiu care a facut praf si jocul cu Braila in final,alaturi de 2-3amice ale ei amatore,neprofi si nesimtite mereu!