FC Zalău s-a întors fără niciun punct de la Reghin

Avântul Reghin – FC Zalău 2 – 0 (1 – 0)

Deşi atât conducerea administrativă, cât şi cea tehnică a afirmat că speră într-un rezultat favorabil la Reghin, FC Zalău a pierdut sâmbătă cu scorul de 0 – 2 disputa cu Avântul, din cadrul primei etape a noului sezon din Liga a III-a.
Cu un lot mult schimbat faţă de cel de anul trecut, destul de subţire din punct de vedere valoric, FC Zalău a pus în pericol de foarte puţine ori poarta formaţiei gazdă, în timp ce jucătorii Reghinului au mai avut câteva situaţii bune de a marca pe lângă cele două reuşite.
După o primă jumătate de oră în care ambele echipe s-au tatonat, gazdele au reuşit deschiderea scorului în minutul 35, prin Ciprian Gliga, care a reluat balonul în plasă din interiorul careului, după o centrare venită de pe partea dreaptă.
Tot gazdele au controlat jocul şi în partea secundă, iar în minutul 65, Lorand Deczi a stabilit scorul final, profitând de o eroare în apărarea zălăuană.
Singura ocazie notabilă a formaţiei zălăuane s-a consumat în minutul 72. Raul Stanciu a trimis balonul în faţa porţii din lovitură liberă, iar Flavius Dumbrăvean a reluat puţin alături din centrul careului. Trei minute mai târziu, gazdele putea să-şi majoreze avantajul, mingea trimisă cu capul de Lorand Deczi lovind bara.
În etapa viitoare, FC Zalău va primi vizita formaţiei CS Odorheiu Secuiesc.
Rezultatele complete din cadrul primei etape: Luceafărul Bălan – CSM Sighetu Marmaţiei 2 – 4, Avântul Reghin – FC Zalău 2 – 0, Luceafărul Oradea – Csikszereda Miercurea Ciuc 3 – 0, Unirea Dej – Sănătatea Cluj 2 – 4, Unirea Jucu – CS Iernut 2 – 1, AFC Comuna Recea – CS Oşorhei 1 – 0, AFC Odorheiu Secuiesc – Industria Galda 1 – 2.
Avântul Reghin: Paul Iacob – Adrian Luca, Ovidiu Bolboş, Cristian Merdariu, Traian Truţă, Adrian Murar, Paul Luca, Rareş Stoica, Ciprian Gliga, Viorel Şaim, Lorand Deczi. Antrenori: Andrei Enedi (principal), Vilmoş Stoica (secund)
FC Zalău: Cristian Man – Sergiu Bercean, Tonko Robert, Flavius Dumbrăvean, Ibrahim Jamilu, Angelo Şimon, Cristian Tăbârţă, Raul Brânduşe, Raul Stanciu, Răzvan Meleg şi Alexandru Pop. Antrenori: Constantin Olariu (principal), Cristian Oros (secund)