Luceafărul Bălan, de la extaz la agonie

Formaţia pregătită de Marius Paşca a cedat cu scorul de 2 – 4 în faţa echipei CSM Sighetu Marmaţiei, după ce a condus cu 2 – 0 în minutul 50

Debutul echipei Luceafărul Bălan în Liga a III-a nu a fost unul favorabil, cu toate că după primele 50 de minute, echipa pregătită de Marius Paşca avea avantaj de două goluri în faţa formaţiei CSM sighetu Marmaţiei, una dintre candidatele la promovarea în Liga a II-a.
Căpitanul Mihai Bode a ratat prima ocazie a meciului în minutul 15, iar 11 minute mai târziu, sălăjenii au reuşit deschiderea scorului. Marius Haiduc a înscris primul gol al partidei, după o pasă primită de la Bogdan Ciaca printre apărătorii adverşi. 1 – 0 a fost scorul cu care s-a intrat şi la vestiare, iar după cinci minute de la reluare, Bălanul şi-a majorat avantajul. Marius Haiduc l-a servit foarte bine în faţa porţii pe şimleuanul Ciprian Nagy, iar acesta din urmă a trimis balonul cu latul în plasă.
Avantajul de două goluri al Luceafărului a durat doar două minute, Sighetu Marmaţiei înscriind pentru 2 – 1 prin Denis Lemac.
Ultimul sfert de oră a fost unul „de coşmar” pentru echipa lui Marius Paşca. Căpitanul Sighetului, Cristian Pistol, a restabilit egalitatea în minutul 76, iar în minutul 82, Olimpiu Bucur a dus echipa din Sighetu Marmaţiei în avantaj. Scorul final l-a stabilit Denis Lemac, care a reuşit „dubla” în minutul 85, profitând de o eroare a lui Flaviu Bărnuţiu.
În etapa viitoare, Luceafărul Bălan va evolua în deplasare, în faţa echipei Csikszereda Miercurea Ciuc, formaţie ce a cedat în prima rundă cu scorul de 0 – 3 pe terenul formaţiei Luceafărul Oradea.
Luceafărul Bălan: Alt Adam – Gabriel Ţiriac, Răzvan Criste, Cătălin Anghel, Marius Rus, Gabriel Buda (min. 52, Flaviu Bărnuţiu), Ciprian Nagy, Alex Turcu, Marius Haiduc, Bogdan Ciaca (min. 52, Vlad Negrean) şi Mihai Bode. Antrenori: Marius Paşca (principal), Marius Muntean (secund)
CSM Sighetu Marmaţiei: Răzvan Begiu – Alex Novoselenski, Ciprian Pistol, Cristian Bucur, Grigore Turda, Florin Fizeşan, Bogdan Roghină (min. 72, Adrian Bedea), Olimpiu Bucur (min. 46, Stephane Ferrahavdi), Ionuţ Pânţaru, Daniel Brumă (min. 87, Ionuţ Ţârlea) şi Alex Taciuc (min. 46, Denis Lemac). Antrenor: Michel Bon