FC Zalau s-a chinuit pentru un punct

Desi intalnea o echipa mult mai tanara, FCM II Targu Mures, satelitul formatiei din Liga I, FC Zalau s-a facut de ras in ultimul meci sustinut pe teren propriu in acest an.

La cum a inceput jocul, toata lumea credea ca va vedea o victorie cat se poate de categorica din partea zalauanilor, insa, in cele din urma, jucatorii pregatiti de Pasca si Oros s-au chinuit pe final pentru a obtine un punct.

Scorul final a fost 2 – 2, la pauza tabela aratand tot egalitate, 1 – 1.

FC Zalau a deschis scorul inca din minutul 2, prin Gigi Gorga, care l-a invins pe portarul Negru cu un sut din interiorul careului, insa dupa numai patru minute, targmuresenii au restabilit egalitatea. Vasile Jula a trimis o pasa gresita la portarul Cosma, Eremia a interceptat balonul si a inscris cu un sut din marginea careului.

La numai un minut de la reluare, oaspetii au solicitat gol valabil dupa lovitura libera executata de Bartok, faza la care portarul Cosma a scapat in prima faza balonul din brate, prinzand mingea chiar pe linia portii.

In minutul 73, oaspetii au trecut in avantaj, Bartok invingandu-l pe portarul Cosma cu un sut direct din lovitura libera, de la aproximativ 22 de metri.

Pe final, zalauanii s-au napustit cu toate fortele spre poarta adversa, insa au reusit sa mai inscrie o singura data, prin Surducan, in minutul 84, acesta reluand mingea cu latul in plasa dintr-un metru, dupa o pasa perfecta a mijlocasului Craciun.

In cele patru minute de prelungiri, FC Zalau a ratat doua ocazii imense. Prima a fost ratata de Dragos Surducan, in minutul 90+3, acesta reluand balonul peste poarta din numai noua metri, iar a doua a fost ratata de Gigi Gorga, in minutul 90+4. Acesta a primit o pasa foarte buna de la Craciun, de pe partea stanga, insa a trimis alaturi din zece metri, cu poarta goala.

Pacat de faptul ca nu am reusit sa ne revenim dupa cele doua infrangeri, meciul de acasa cu Universitatea II Cluj si cel de la Campia Turzii. E greu insa sa castigam cand le facem asemenea cadouri adversarilor. Am inceput meciul bine, apoi am luat doua goluri din greseli impardonabile. Exista o stare de oboseala in randul jucatorilor, din cauza ca la nivelul bancii de rezerve nu avem multe solutii. Aceasta nu este o scuza, ci o realitate. Pacat de sansa pe care am avut-o la un moment dat, de a urca chiar pe primul loc. Mai este o etapa din tur, dupa care vom trage linie si vom analiza prestatia fiecarui jucator in parte. Cu siguranta se va renunta la o parte din jucatori si vom incerca sa aducem 4 – 5 jucatori din judet, pe care sa-i integram in lotul echipei, a declarat dupa meci antrenorul Marius Pasca.

Crezand probabil ca evolutia echipei din ultimele etape a fost prea buna pentru a mai fi nevoie de ceva comentarii, presedintele Ioan Morar a refuzat sa stea de vorba cu presa la finalul partidei de vineri.

In etapa viitoare, ultima a turului, FC Zalau se va deplasa la Unirea Tarlungeni.

FC Zalau: George Cosma – Maior Istvan (min. 81, Dragos Surducan), Vasile Jula, Claudiu Cornaci, Vlad Negrean, Vlad Lung, Cosmin Sabou, Raul Stanciu, Radu Neicu (min. 46, Gabriel Craciun), Gigi Gorga, Andrei Balan (min. 67, Andrei Teglas). Antrenori: Marius Pasca (principal), Cristian Oros (secund)

FCM II Targu Mures: Vlad Negru – Madalin Olar, Paul Brai, Mircea Pop, Bartok Tibor, Andrei Gindila (min. 63, Tudor Bordea), Lucian Bungardean, Liviu Covaci (min. 58, Paul Campian), Gabriel Huza (min. 46, Amed Enghin), Bogdan Stoica (min. 90, Toth Levente), Andrei Eremia. Antrenori: Iuliu Hajnal (principal), Marius Olaru (antrenor secund)

Rezultatele complete: FC Zalau – FCM II Targu Mures 2 – 2, Unirea Floresti – Sanatatea Cluj 1 – 3, Corona Brasov – CS Zlatna 4 – 0, CFR II Cluj – Avantul Reghin 3 – 0, Unirea Ungheni – Gloria II Bistrita 2 – 1, Unirea Dej – Unirea Tarlungeni 1 – 3, Vointa Livezile – Seso Campia Turzii 1 – 1, Olimpia Satu Mare – Universitatea II Cluj 1 – 0.

1. ASC Corona Brasov 14 9 3 2 28 – 6 30p

2. Olimpia Satu Mare 14 9 1 4 24 – 15 28p

3. FCM Avantul Reghin 14 8 3 3 21 – 12 27p

4. U II Cluj 14 8 2 4 30 – 17 26p

5. Seso Campia Turzii 14 8 2 4 24 – 13 26p

6. Unirea Ungheni 14 8 1 5 27 – 21 25p

7. FC Zalau 14 7 3 4 21 – 19 24p

8. Unirea Tarlungeni 14 6 4 4 21 – 15 22p