FC Silvania – singura echipa cu victorie dupa doua etape

FC Silvania - singura echipa cu victorie dupa doua etape

Campionatul National de juniori republicani a programat duminica etapa a doua, in care, cele trei echipe salajene angrenate in competitie au evoluat in deplasare. Singura echipa care a obtinut prima victorie este grupa de juniori B de la FC Silvania, antrenata de Adrian Damian. Juniorii acestuia s-au impus cu scorul de 3 – 2 prin reusitele lui Codrut Ardelean (2) si Budai Istvan. Bucuria victoriei este cu atat mai mare cu cat adversarii simleuanilor, Ariesul Turda a condus cu scorul de 2 – 0, iar la pauza scorul a fost 2 – 1. Scorul putea fi chiar 2 – 2 la pauza, insa simleuanilor le-a fost anulat un gol pentru motiv de offside. Grupa de juniori A, antrenata de Birtalan Attila a fost invinsa cu scorul de 6 – 0, insa la pauza Ariesul conducea doar cu 1 – 0 dupa ce FC Silvania a ratat o lovitura de pedeapsa in prima parte a meciului, dar si o ocazie din situatie de unu la unu. In etapa viitoare, FC Silvania va primi vizita celor de la LPS Bistrita. FC Zalau continua seria infrangerilor si dupa etapa a doua, juniorii A fiind invinsi cu scorul de 1 – 0, iar juniorii B cu scorul de 2 – 0. Si Viitorul Zalau ramane fara victorie, juniorii A cedand cu scorul de 10 – 0, iar juniorii B cu scorul de 7 – 1.

Programul etapei viitoare, 27.09.2009: FC Baia Mare – Olimpia Satu Mare, FC Viorel Mateianu Baia Mare – Unirea Dej, Gloria Bistrita – LPS Cluj Napoca, FC Zalau – U Cluj, CFR Cluj – Ardealul Cluj, Viitorul Zalau – Ariesul Turda, FC Silvania – LPS Bistrita.