Cu câteva etape înainte de finalul turului, conducerea SCM Zalău anunțase că vor avea loc modificări în această iarnă atât în lotul echipei, cât și la nivelul băncii tehnice. Prima “mutare” a avut loc în conducerea tehnică, odată cu disputarea ultimului meci din tur, ce a avut loc miercuri, pe teren propriu, cu Olimpia Titanii București, câștigat de zălăuani cu 3 – 0. Marius Lazăr va fi înlocuit în funcția de antrenor principal de argentinianul Horacio Dileo, un antrenor de top din voleiul mondial, ce a mai antrenat la echipe din Argentina, Franța, Brazilia, Turcia și România. În România, Dileo a antrenat echipa Petrom în sezonul 2005 – 2006, perioadă în care la prahoveni evolua și Adrian Feher, actualul manager al Zalăului, ploieștenii devenind campioni ai României la finalul acelui sezon.

Noul antrenor al SCM Zalău a devenit și campion al Franței cu AS Cannes Volley-Ball, iar în prezent ocupă și funcția de secund la naționala Argentinei, cu care a ocupat locul  la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

Horacio Dileo este așteptat la Zalău chiar înaintea Crăciunului, iar acesta va fi ajutat la nivelul băncii tehnice de Marius Lazăr, care va deveni secund.

SCM Zalău a încheiat turul campionatului pe locul cinci, cu 19 puncte accumulate, la șapte puncta în spatele ocupantei locului patru, SCMU Craiova.

3 Thoughts to “Echipa de volei își aduce un antrenor argentinian care a fost campion al României cu Petrom Ploiești”

1. Volei

Asa a fost adus si Kowal antrenor de top,echipa avea 9 puncte in fruntea clasamentului …si reusit sa piarda acest avantaj…nu mai vorbesc de banii pe care ii primea….

Se aplică și aici că tot ce-i românesc…nu-i bun.