Dumbrava Gîlgău a câştigat derby-ul cu Barcău Nuşfalău

Unirea Mirşid şi Dumbrava Gîlgău sunt singurele echipe neînvinse în actualul sezon al Ligii a IV-a de fotbal. În etapa a VIII-a, formaţia din Mirşid s-a impus cu 3 – 1 pe terenul echipei Olimpic Bocşa, după o „dublă” realizată de Ciprian Pavel şi golul marcat în minutul 4 de Cătălin Odenie. La pauză, oaspeţii au condus cu 2 – 0, golul de onoare al gazdelor fiind marcat în minutul 51, de Ioan Micle.
Dumbrava Gîlgău a cîştigat cu emoţii derby-ul cu CS Barcău Nuşfalău. Echipa antrenată de Marius Paşca a deschis scorul în minutul 19, prin Flaviu Bărnuţiu, iar gazdele au restabilit egalitatea în minutul 43, prin Nicolae Rad. Un minut mai târziu, Alin Mierea a dus Dumbrava din nou în avantaj, stabilind scorul pauzei. Tabela indica 2 – 2 în minutul 54, iar jocul părea să se îndrepte spre un rezultat de egalitate, deşi ambele echipei şi-au mai creat ocazii de gol până la final. A venit, însă, minutul 90, când Dumbrava a înscris pentru 3 – 2 prin Cristian Unguruşan, obţinând astfel a opta victorie a sezonului.
La un punct în spatele primelor două clasate se află Rapid Jibou, formaţie ce s-a impus cu scorul de 6 – 1 în duelul de pe teren propriu cu Silvania Cehu Silvaniei. Doar 1 – 0 în favoarea gazdelor indica tabela după primele 45 de minute, Florin Moldovan fiind cel care a deschis scorul. A urmat un hattrick realizat de Alex Turcu şi alte două reuşite semnate de Marius Haiduc şi Rareş Pintea, iar pentru oaspeţi, a marcat Trandafir Zoicaş, în minutul 63.
CS Crasna a obţinut a patra victorie, câştigând cu 4 – 1 disputa de pe teren propriu cu Flacăra Halmăşd.
Două remize s-au înregistrat în etapa de la finalul săptămânii trecute. Jocul dintre Benfica Ileanda şi Cetatea Buciumi s-a terminat cu scorul de 0 – 0, iar CS Hida şi Sportul Şimleu Silvaniei au încheiat duelul cu scorul de 3 – 3.
Rezultatele şi marcatorii:
Benfica Ileanda – Cetatea Buciumi 0 – 0, 1 – 1 la juniori
AS Chieşd – Real Crişeni 0 – 2, 0 – 9 la juniori
A marcat: Andrei Lăcătuş (min. 32 şi 79)
Olimpic Bocşa – Unirea Mirşid 1 – 3, 3 – 0 la juniori
Au marcat: Cătălin Odenie (min. 4), Ciprian Pavel (min. 30 şi 87), respectiv Ioan Micle (min. 51)
CS Hida – Sportul Şimleu Silvaniei 3 – 3, 4 – 0 la juniori
Au marcat: Cătălin Miron (min. 50, 68, 90+3), respectiv Andrei Chiş (min. 28 şi 39) şi Paul Ardelean (min. 60)
CS Crasna – Flacăra Halmăşd 4 – 1, 2 – 1 la juniori
Au marcat: Dan Olar (min. 33 şi 82), Mihai Gaidoş (min. 36) şi Micle Nicolae (min. 66), respectiv Vlăduţ Gale (min. 67)
CS Barcău Nuşfalău – Dumbrava Gîlgău 2 – 3, 0 – 4 la juniori
Au marcat: Rad Nicolae (min. 43), Marius Leitan (min. 54), respectiv Flaviu Bărnuţiu (min. 19), Alin Mierea (min. 44) şi Cristian Unguruşan (min. 90)
Rapid Jibou – Silvania Cehu Silvaniei 6 – 1, 6 – 2 la juniori
Au marcat: Florinel Moldovan (min. 43), Alex Turcu (min. 47, 57 şi 65), Marius Haiduc (min. 86), Rareş Pintea (min. 88), respectiv Trandafir Zoicaş (min. 63)
Etapa viitoare este programată sâmbătă şi duminică, după următorul program: Cetatea Buciumi – Real Crişeni, Silvania Cehu Silvaniei – Benfica Ileanda, Unirea Mirşid – Rapid Jibou, Flacăra Halmăşd – Olimpic Bocşa, Sportul Şimleu Silvaniei – CS Crasna, Dumbrava Gîlgău – CS Hida, CS Barcău Nuşfalău – AS Chieşd. Primele două partide sunt programate sâmbătă, de la ora 16, iar celelalte meciuri vor avea loc duminică.
1. Unirea Mirşid 9 8 1 0 55 – 8 25p
2. Dumbrava Gîlgău 9 8 1 0 42 – 8 25p
3. Rapid Jibou 9 8 0 1 64 – 16 24p
4. Olimpic Bocşa 9 7 0 2 32 – 23 21p
5. Sportul Şimleu Silvaniei 9 5 1 3 29 – 18 16p
6. CS Crasna 9 4 2 3 22 – 27 14p
7. Real Crişeni 9 4 0 5 21 – 14 12p
8. Cetatea Buciumi 9 3 3 3 17 – 19 12p