Divizia de Cadeţi, seria „D”: Gazdele n-au reuşit revanşa

ACS Silvania Sport Şimleu Silvaniei – CSS 2 Baia Mare = 0 – 3 (- 19, -17, -12)

A fost primul meci al returului (etapa a VI-a), cu o victorie meritată a băimărenilor, obţinută în 64 de minute, în faţa celor aproape 150 de spectatori. Oaspeţii au învins pentru că au fost mai proaspeţi, mai dezinvolţi în joc, în timp ce gazdele, apăsate de „obligaţia” de a-şi lua revanşa acasă, au fost crispate, aproape lipsite de ambiţie, contrar dorinţei de „răzbunare”, ca urmare a pierderii partidei de la Baia Mare. Atunci, în prima etapă a campionatului, au făcut 14 puncte în plus, fiind învinşi la: 17, 23 şi 22. Şimleuanii au avut numeroase greşeli, mai ales la serviciu şi la preluarea mingii, în timp ce băimărenii, mai omogeni şi mai bine determinaţi, cu destule atacuri şi blocaje eficiente, au terminat în forţă toate seturile. Localnicii au dat o replică mai hotărâtă în peste o treime din setul doi (4-3, 9-6, 10-7), cu precădere prin finalizările lui Raul Remeş, după care oaspeţii, bine orientaţi în teren de coordonatorul Gabriel Monga, au zădărnicit elanul şimleuanilor cu o serie de opt puncte. În ansamblu, cel mai eficace jucător băimărean a fost Andrei Sălcean.
În primul set băimărenii au fost în permanenţă la conducerea jocului, cu un avantaj de 4-6 pucte (4-0, 12-8, 21-15, 23-17), câştigând cu 25-19, după ce ridicătorul şimleuan, Ovidiu Man, a atins plasa. Cum spuneam, gazdele au început bine actul secund, dar oaspeţii au realizat opt puncte la rând (de la 7-10, la 15-10), când servea Ionuţ Pop, iar în linia întâi acţionau: Mihnea Talpă, Versenyi Levente şi Gabriel Monga. După ce s-au distanţat la nouă puncte (24-15), băimăreanii şi-au adjudecat setul cu scorul de 25-17, în urma serviciului în aut al şimleuanului Raul Remeş. Setul trei a fost unul fără istoric, cu oaspeţii de neoprit (3-0, 6-1), având o serie incredibilă de 10 puncte (de la 7-5, la 17-5), impunându-se autoritar cu scorul de 25-12, atunci când şimleuanul Ovidiu Man a servit în fileu.
Şimleu Silvaniei: Vlad Rusu (Ioan Rus), Dan Silvăşan-Paşca, Ovidiu Man – căpitan de echipă (Bogdan Ordas), Raul Remeş, Takács Erik, Paul Pop (Raul Cherecheş) şi Sebastian Gordan – libero. Antrenor: Ovidiu Teuşan.
Baia Mare: Mihnea Talpă, Versenyi Levente (Alin Pop), Gabriel Monga – căpitan de echipă, Andrei Sălcean, Eduard Laska (Matei Pop), Ionuţ Pop (Darian Filip, Paul Gorghiş) şi Alexandru Buşecan – libero. Prezent: Valeriu Miholca. Antrenori: Virgiliu Rău – principal şi Roxana Rău – secund.
Au arbitrat bine: Andrei Savu – principal (Cluj-Napoca), Mihai Bujor – secund (Zalău) şi Sorina Petruşan-Dunca – scorer (Zalău).
Duminică, 24 ianuarie 2016, şimleuanii vor juca, în deplasare, cu echipa CSS Zalău, iar băimărenii, tot în deplasare, cu CSS LAPI Dej.