Campioana ediţiei trecute încheie sezonul pe locul patru

La finalul săptămânii trecute au avut loc ultimele două partide restante din cadrul sezonului 2014 – 2015 al Ligii a IV-a de fotbal, însă numai una dintre ele s-a disputat, cea dintre Sportul Şimleu şi Olimpic Bocşa. Formaţia de la poalele Măgurii s-a impus la scor, 7 – 3 în faţa echipei din Bocşa, însă meciul a fost întrerupt în minutul 80, după ce arbitrul de centru a acordat trei cartonaşe roşii echipei oaspete, iar alţi doi jucători au părăsit terenul.
Oaspeţii au condus cu 2 – 0, prin „dubla” realizată de Robert Niculăuţ în minutele 11 şi 38, iar Sportul Şimleu a redus din diferenţă până la pauză prin Emil Borz. Alexandru Stan a făcut 3 – 1 pentru Bocşa în minutul 46, după care au urmat şase goluri din partea gazdelor. Lazăr Zoltan a înscris de două ori în minutele 50 şi 57, iar Mălin Sabău a dus scorul la 5 – 3 în minutul 70. Ultimele două goluri i-au aparţinut lui Emil Borz, care a reuşit „hattrick”-ul.
Cealaltă partidă restantă, dintre Flacăra Halmăşd şi Silvania Cehu Silvaniei, a fost câştigată la „masa verde” de echipa oaspete, după ce gazdele nu s-au prezentat meci.
În urma victoriei, Sportul Şimleu, campioana ediţiei trecute, a urcat pe locul patru, poziţie pe care a şi încheiat sezonul 2014 – 2015, în timp ce Silvania Cehu Silvaniei a urcat pe poziţia a şasea.
1. Luceafărul Bălan 26 25 0 1 134 – 27 75p
2. Rapid Jibou 26 16 4 6 83 – 32 52p
3. Dumbrava Gîlgău 26 14 7 5 73 – 38 49p
4. Sportul Şimleu 26 14 4 8 85 – 58 46p
5. Unirea Mirşid 26 13 7 6 68 – 44 46p
6. Silvania Cehu Silv. 26 14 4 8 74 – 69 46p
7. AS Chieşd 26 14 3 9 73 – 53 45p
8. Benfica Ileanda 26 11 4 11 47 – 49 37p