Originar din județul Sălaj, sportivul Alexandru Bologa, medaliat cu bronz la Jocurile Paralimpice de la Rio şi Tokyo, a cucerit medalia de aur la Campionatele Europene de judo pentru nevăzători. Alexandru Bologa s-a impus la categoria 73 de kilograme. Sportivul pregătit de Gergely Tamas şi Gianina Andreica l-a învins în finală pe neamțul Lennart Sass. La Campionatele Europene de judo pentru nevăzători participă sportivi din 20 de ţări, iar competiția se desfășoară în Italia. Alex Bologa s-a născut în localitatea sălăjeană Derșida, comuna Bobota, și este o persoană cu deficiențe de vedere. De-a lungul anilor, sportivul a obținut nenumărate titluri de campion în competiții destinate persoanelor cu deficiențe de vedere.

2 Thoughts to “Sălăjeanul Alex Bologa, medaliat cu aur la Campionatele Europene de judo pentru nevăzători”

1. […] Originar din județul Sălaj, sportivul Alexandru Bologa, medaliat cu bronz la Jocurile Paralimpice de la Rio şi Tokyo, a cucerit medalia de aur la Campionatele Europene de judo pentru nevăzători. Alexandru Bologa s-a impus la categoria 73 de kilograme. Sportivul pregătit de Gergely Tamas şi Gianina Andreica l-a învins în finală pe neamțul Lennart Sass. La Campionatele Europene de judo pentru nevăzători participă sportivi din 20 de ţări, iar competiția se desfășoară în Italia. Alex Bologa s-a născut în localitatea sălăjeană Derșida, comuna Bobota, și este o persoană cu deficiențe… Citeste mai mult […]

2. […] Originar din județul Sălaj, sportivul Alexandru Bologa, medaliat cu bronz la Jocurile Paralimpice de la Rio şi Tokyo, a cucerit medalia de aur la Campionatele Europene de judo pentru nevăzători. Alexandru Bologa s-a impus la categoria 73 de kilograme. Sportivul pregătit de Gergely Tamas şi Gianina Andreica l-a învins în finală pe neamțul Lennart Sass. La Campionatele Europene de judo pentru nevăzători participă sportivi din 20 de ţări, iar competiția se desfășoară în Italia. Alex Bologa s-a născut în localitatea sălăjeană Derșida, comuna Bobota,  » Mai multe detalii […]