CFR Cluj şi lipsa de fair-play

Meciul dintre CS Mioveni şi CFR Cluj, disputat marţi, în cadrul sferturilor de finală ale Cupei României şi câştigat cu scorul de 4 – 3 de „feroviari”, va fi, probabil, mult timp de acum înainte unul dintre principalele subiecte de discuţie în fotbalul românesc. Cine s-ar fi gândit oare că după 3 – 0 în favoarea Mioveniului în minutul 63, CFR Cluj obţine calificarea în semifinalele Cupei României? Cine ar fi crezut că feroviarii pot reveni într-un mod miraculos, dar, în acelaşi timp, şi ruşinos şi obţin o calificare la care nici ei nu mai sperau? Mioveniul lui Niculescu a jucat bine, a jucat frumos până în minutul 63, chiar şi în ultima jumătate de oră, dar lipsa de fair-play a ardelenilor a făcut, într-o anumită măsură, diferenţa. E clar că CFR Cluj nu a câştigat în urma fazei de la golul de 3 – 3, dar a cântărit mult reuşita lui Tade. Pe faţa jucătorilor de la CFR s-a văzut disperarea. Disperarea de a obţine victoria şi, implicit, calificarea din partea unor jucători care, deşi nu au mai fost plătiţi cu lunile, mai speră la o redresare a clubului din Gruia.
Pe moment, aruncarea de la margine care le-a adus egalarea, apoi calificarea în semifinalele Cupei României celor de la CFR a picat cum nu se putea mai bine, dar, în acelaşi timp, i-a lăsat fără cuvinte pe jucătorii şi antrenorii Mioveniului care, aşteptau cu totul altceva din partea jucătorilor din Gruia. Aşteptau ca aceştia să dea dovadă de fair-play, aşa cum se întâmplă pe mai toate stadioanele din lume la un meci de fotbal. Aşteptau ca CFR-ul să joace cinstit până la final, nu să adopte jocul murdar, aşa cum fac cei din conducere, ducându-i cu zăhărelul pe fotbalişti de luni întregi.
În mod normal, meciul ar trebui rejucat, aşa cum, de altfel, conducerea CS Mioveni a şi cerut deja printr-o scrisoare trimisă preşedintelui FRF, Răzvan Burleanu. E greu să rejoci un astfel de meci, care îţi dă şansa să te califici într-o semifinală de Cupa României sau care te poate scoate din competiţie după 90 de minute. E greu să accepţi realitatea, mai ales cănd te trezeşti dimineaţa cu stomacul gol şi realizezi că astfel de dimineţi se pot repeta la infinit, atâta timp cât conducerea nu va avea respectul cuvenit faţă de nişte jucători aflaţi în foame de bani.
Cei de la Mioveni sunt dispuşi să rejoace meciul la orice oră din zi, probabil, şi din noapte. Sunt dispuşi să joace de Crăciun, de Anul Nou, chiar şi de Paşte, dar e greu de crezut că CFR-iştii vor fi de acord. Ar trebui să accepte, pentru a rămâne demni, măcar jucătorii, cei care au jucat în cea mai importantă competiţie intercluburi din lume şi care ar fi trebuit să înveţe ceva din această întrecere. Până la urmă este vorba de un sport, ceea ce ar trebui să însemne demnitate şi respect faţă de adversari.

3 Thoughts to “CFR Cluj şi lipsa de fair-play”

dar de cand te intereseaza domn ziarist clubul cfr cluj? ce ai cu ei dar de fapt poate esti stelist ca aia de la pro sport si sport ro ca scri impotriva lui cfr cluj,cfr cluj a facut 10 puncte in ch league dar steaua a pierdut cu ludogoret bravo lui moti,cfr cluj a batut pe manchestern in Anglia pe as roma in italia dar steaua ta? si cum a castigat steaua aseara cu cs u Craiova cu un penalty usor dat de marele stelist tudr,steaua cu ajutorul arbitrilor castiga campionate,si de arbitrul kovacs ai scris ca a fost impotriva lui steaua acuma de cfr cluj,se vede ca esti un stelist care scrie numa impotriva altor chipe

2. Marius Morar

Dacă te uiti putin in arhiva editorialelor, vezi ca m-a interesat şi de Simona Halep, şi de Petrolul, şi de meciul România-Ungaria, dar şi despre acel meci dintre Ludogoret şi Steaua, cand am scris ca echipa din Ghencea nu avea ce căuta la „masa bogaţilor”. O zi bună îţi doresc, „anonimule”.