Majoretele de la „Alegria” şi „Terra”, calificate la Campionatul European

Echipa de cadete „Alegria” Zalău, pregătită de către instructorul Roxana Câmpean, a obţinut locul V la Campionatul Naţional de Majorete, desfăşurat în 13 mai, la Braşov, reuşită care i-a asigurat calificarea la Campionatul European din Lasko, Slovenia, din 6-8 septembrie. O performaţă asemănătoarea a fost obţinută şi de junioarele „Terra”, la categoria individual majorete tradiţional (locul II), respectiv la duo majorete tradiţional (locul IV), tinerele fiind pregătite de George Nicola.
La competiţia de la Braşov, Sălajul a fost reprezentat de „Alegria”, la precadete (4-6 ani) şi cadete (7-11 ani) tradiţional, respectiv „Terra”, la cadete şi junioare (12-14 ani) hobby. Majoretele din Sălaj au demonstrat că sunt extrem de talentate, dovadă fiind şi rezultatele extraordinare pe care le-au obţinut la Campionatul Naţional. Astfel, precadetele de la „Alegria” au urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului la categoria lor de vârstă, performanţă obţinută şi de către echipa de junioare „Terra” Zalău, la majorete hobby, acestea din urmă fiind pregătite de George Nicola.
Concursul de la Braşov a adus pe scenă peste 900 copii din întreaga ţară, reuniţi în 57 de echipe. Costurile cu transportul Clubului Sportiv Alegria au fost asigurate de către Primăria Zalău.

One Thought to “Majoretele de la „Alegria” şi „Terra”, calificate la Campionatul European”