Ciobanii pot sacrifica și vinde mieii de Paște

Sacrificarea mieilor de Paște și apoi comercializarea lor se poate face în acest an, în mod excepțional, direct din ferme. Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentară, în contextul Sărbătorilor Pascale și al evoluției situației generate de COVID-19, a transmis instrucțiuni la DSVSA-urile județene, prin care s-a acordat posibilitatea crescătorilor de ovine care se află la distanțe mari de un abator autorizat sanitar-veterinar și pentru siguranța alimentelor sau de un centru amenajat temporar de către primării/prefecturi pentru sacrificarea mieilor în perioada premergătoare Sărbătorilor Pascale, de a sacrifica mieii în…

Mai mult...

RAR Sălaj funcționează după programul normal. Cei programați trebuie să se prezinte la efectuarea ITP

Șoferii care sunt programați la ITP (Inspecția Tehnică Periodică) în această perioadă, trebuie să meargă la sediul RAR, chiar dacă, spun mulți, sunt puși în fața unei dificultăți fiindcă prelungirea ITP-ului mașinii nu figurează printre cele zece motive din declarația ce trebuie completată de oricine vrea să părăsească domiciliul.

Mai mult...

Au început înscrierile pentru Rabla Plus

Până la finalul lunii septembrie, cei care vor să își cumpere autoturisme sau motociclete electrice, precum și mașini hibrid pot să demareze procedurile de înscriere în programul Rabla Plus, informează Administrația Fondului pentru Mediu (AFM). Suma alocată Programului Rabla Plus anul acesta este de 140.000 mii lei, dintre care 50.000 mii lei se vor aloca persoanelor fizice și 90.000 mii lei persoanelor juridice. Reamintim că Programul vine, anul acesta, cu două aspecte noi: prin Rabla Plus pot fi achiziționate și motociclete electrice; mașinile cumpărate prin acest Program nu vor putea…

Mai mult...

“Glume” care costă scump: o minoră a sunat la 112 și a mințit autoritățile

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale, sub supravegherea procurorilor din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Zalău continuă cercetările într-un dosar penal privind infracțiunile de inducere în eroare a organelor judiciare și act sexual cu minor, ca urmare a unei sesizări făcută prin apelul de urgență 112, în seara zilei de 23 martie. Bănuiți de comiterea faptei sunt o adolescentă și un tânăr, ambii din județul Sălaj.

Mai mult...