Hotărârea de Guvern nr. 394/ 2020 privind declararea stării de alertă și măsurile care se aplică pe durata acesteia pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19 a fost publicată în Monitorul Oficial al României, din data de 18 mai.
Mai mult...Categorie: Social
Peste 13.500 de lei amenzi aplicate de polițiști în Cehu Silvaniei
Polițiștii din Sălaj au desfăşurat o acţiune în judeţ pentru siguranţa cetăţenilor, dar şi pentru menţinerea unei atitudini prudente în trafic. Zeci de sancţiuni contravenţionale au fost aplicate.
Mai mult...Condiții obligatorii la Starea civilă
Primăria municipiului Zalău a anunțat într-un comunicat de presă, condițiile obligatorii ce trebuie respectate de către cuplurile care se căsătoresc – este vorba despre Starea civilă – și participanții la acest tip de evenimente.
Mai mult...Curg amenzile în trafic: 90.000 de lei în doar 24 de ore
În ultimele 24 de ore, polițiștii au intervenit 16 evenimente sesizate, iar în urma activităților desfășurate au constatat şase infracțiuni, au aplicat 160 de amenzi și au reținut şapte permise de conducere. Miercuri, poliţiştii au acționat pentru prevenirea faptelor antisociale şi menţinerea ordinii şi siguranţei publice. Au fost organizate trei acțiuni și s-a intervenit la 16 evenimente, dintre care 13 au fost sesizate prin apelul de urgență 112. În urma activităților, au fost constatate şase infracţiuni, din care trei contra patrimoniului (infracțiuni de furt și distrugere), o infracţiune la regimul…
Mai mult...Terasele s-ar putea redeschide de la 1 iunie
Premierul Ludovic Orban a avut o întâlnire cu reprezentanții Horeca, cu care a discutat despre redeschiderea acestui sector în condiții de siguranță. Terasele și restaurantele s-ar putea redeschide de la 1 iunie, iar hotelurile de pe 15 iunie, dacă se ajunge la o decizie în acest sens. Discuțiile au vizat stabilirea unui calendar de redeschidere a sezonului turistic în România, a activității teraselor și cafenelelor, precum și măsurile de sprijin necesare pentru redresarea acestui sector afectat de pandemia de COVID-19. M. S.
Mai mult...Fără debranşări pe perioada stării de alertă
Furnizorii de curent, gaze, apă, canalizare și salubritate nu au voie să debranșeze clienții, pe perioada stării de alertă, se arată într-o ordonanță de urgență. Prin urmare, cel puțin până la jumătata lunii iunie, toți clienții vor beneficia de acordarea acestor servicii, chiar dacă sunt rău-platnici. OUG nr. 70/2020, ale cărei prevederi se aplică deja, stabilește că orice operațiune de debranșare de la utilități trebuie amânată până după încheierea stării de alertă. Asta înseamnă că cel puțin până la data de 16 iunie 2020, cei care ar fi trebuit să…
Mai mult...S-a reluat activitatea de eliberare a certificatelor de cazier judiciar
Programul de lucru la Serviciul Cazier Judiciar Statistică şi Evidenţă Operativă din cadrul Inspectoratului Județean de Poliție Sălaj a fost reluat de la începutul acestei săptămâni
Mai mult...Chinuit de dorul prietenei, a fugit din carantină
Polițiștii sălăjeni sunt în continuare la datorie și acționează în sistem integrat, în contextul pandemiei de coronavirus, desfasurând totodată misiuni de asigurare a ordinii și liniștii publice. În primele două zile ale acestei săptămâni au fost verificate 486 de persoane față de care era dispusă măsura izolării la domiciliu. În perioada de referință a fost constatată și o infracțiune de zădărnicire a combaterii bolilor.
Mai mult...Reguli noi în frizerii și saloane de înfrumusețare
Reprezentanții Inspectoratului Teritorial de Muncă (ITM) Sălaj informează că reluarea activității în unitățile de frizerie, coafură şi cosmetică implică respectarea măsurilor pentru asigurarea securității şi sănătății atât a lucrătorilor, cât şi a clienților
Mai mult...Cresc salariile unor poliţişti
O parte dintre polițiști vor beneficia de recalcularea salariului și vor putea câștiga lunar, în medie, cu până la 400 de lei mai mult decât în prezent, potrivit unui comunicat recent al Ministerului Afacerilor Interne (MAI). este vorba despre polițiștii care, din cauza modificării succesive a legislației din domeniu, au salarii mai mici decât alți colegi, cu toate că muncesc în aceleași condiții. După cum reiese din comunicatul MAI, Guvernul a adoptat o ordonanță de urgență ce stabilește recalcularea și plata unor sume ce nu apăreau până acum în salariile…
Mai mult...Polițiștii stau la pândă: nepurtarea măștii ne poate lăsa fără minimum 500 de lei
Legea 55/2020 care specifică, pe lângă alte dispoziții, cuantumul amenzilor ce se aplică celor care încalcă legea în perioada stării de alertă, a fost aprobată şi publicată în Monitorul Oficial.
Mai mult...Cum pot fi furați banii printr-un mesaj pe WhatsApp
În ultima lună, specialiști în securitate cibernetică au avertizat că infractorii profită de situația de criză. SRI avertizează asupra unui mesaj periculos care vizează românii prin intermediul WhatsApp. Serviciul a identificat o campanie amplă prin care sunt distribuiți viruși. Serviciul Român de Informații a transmis că acest virus, de tip malware, vizează furtul de credenţiale bancare. Mai precis, caută să-ți fure datele de mobile banking de pe telefon, astfel încât să aibă acces la contul tău. SRI avertizează că mesajul care circulă pe WhatsApp are la bază distribuirea unui mesaj…
Mai mult...În ”Zona Metropolitană Zalău” – fără declaraţie pe proprie răspundere pentru deplasări
Nu mai puțin de 19 unități administrativ teritoriale, orașe și comune, din județul Sălaj care fac parte din din Asociația de Dezvoltare Intercomunitară ”Zona Metropolitană Zalău” se asimilează cu ”Zona Metropolitană Zalău”.
Mai mult...Raliu în Chendremal: locul I – șofer din Sălaj, 126 km/h
Trei bărbați din Sălaj, Maramureș și Cluj au fost depistați de polițiștii din cadrul Serviciului Rutier, la sfârșitul săptămânii trecute, în timp ce conduceau autoturismele cu viteză peste limita legală. Toți au fost sancționați, iar permisul de conducere le-a fost suspendat.
Mai mult...