FC Zalău a smuls un punct pe terenul Cugirului

Metalurgistul Cugir – FC Zalău 2 – 2 (1 – 0)

Au marcat: Adrian Cristean (min. 36 şi 74 – pen.), respectiv Raul Stanciu (min. 66), Victor Dobrescu (min. 73)

Chiar şi fără aportul titularilor Vlad Negrean şi Codruţ Ardelean, FC Zalău a reuşit un joc bun sâmbătă, în deplasarea de la Cugir, terminând la egalitate, scor 2 – 2 disputa cu Metalurgistul din localitate.
Jucătorii pregătiţi de Vasile Jula şi Cristian Oros nu s-au lăsat intimidaţi de faptul că aveau să întâlnească ocupanta locului secund, iar la un moment dat chiar au avut avans pe tabelă, reuşind să întoarcă scorul în favoarea lor, după ce gazdele au condus cu 1 – 0.
Playmaker-ul Zalăului, Cosmin Sabou, a avut prima ocazie uriaşă a meciului, şutul acestuia de la aproximativ 20 de metri lovind bara transversală. Primele 35 de minute nu au mai adus multe ocazii notabile la cele două porţi, însă, în minutul 36, gazdele reuşesc deschiderea scorului. Adrian Cristean îl driblează destul de uşor Vlad Lung şi înscrie printr-un şut din marginea careului.
Până la pauză, gazdele au mai avut o dată şansa de a înscrie, prin George Goronea, însă şutul acestuia din şase metri a fost reţinut de portarul Cristian Man.
Zalăul începe mult mai bine partea secundă, iar în minutul 66 restabileşte egalitatea, prin Raul Stanciu, care reia balonul în plasă din şase metri, din centrarea căpitanului Mihai Bode.
După un început de sezon în care nu a arătat mare lucru, Victor Dobrescu îşi pune experienţa în valoare şi duce Zalăul în avantaj, în minutul 73, marcând primul său gol pentru gruparea de sub Meseş.
Din păcate, bucuria zălăuanilor a durat un singur minut, fiindcă portarul Cristian Man l-a faultat în careu pe atacantul Andrei Cristean, iar centralul orădean, Marius Omuţ, a dictat lovitură de pedeapsă. Penalty-ul a fost exectutat de acelaşi Cristean, care a reuşit să transforme.
Pe final, gazdele au forţat victoria, dar Zalăul s-a apărat bine până în ultimul minut. Cu mai multă atenţie pe faza de contraatac, formaţia pregătită de Vasile Jula se putea întoarce de la Cugir chiar cu toate punctele puse în joc.
După remiza de la Cugir, FC Zalău a acumulat 12 puncte, iar în etapa viitoare, prima a returului, programată vineri, 8 noiembrie, va primi vizita formaţiei CS Ineu.
Metalurgistul Cugir: Călin Tiut – Alexandru Man, Mihai Radu, Ionuţ Buta, Marian Trăşcan, Andrei Ispas (min. 62, Andrei Tăban), Marius Neagu, George Negură, Alin Şuteu, George Goronea şi Adrian Cristean. Antrenor: Marius Opric
FC Zalău: Cristian Man – Vlad Lung, Cosmin Cosma, Mihai Bode, Viorel Ionaşcu, Mihai Cherecheş, Cosmin Sabou, Raul Stanciu, Gabriel Ţiriac, Victor Dobrescu şi Raul Silaghi. Antrenori: Vasile Jula şi Cristian Oros
Rezultatele complete ale etapei: Naţional Sebiş – CS Ineu 0 – 0, Arieşul Turda – Şoimii Pâncota 0 – 2, Unirea Dej – FCM Baia Mare 1 – 0, Metalurgistul Cugir – FC Zalău 2 – 2, CS Oşorhei – Unirea Jucu 1 – 0.
1. Naţional Sebiş 10 7 3 0 20 – 4 24p
2. Şoimii Pâncota 10 7 1 2 22 – 6 22p
3. Metalurgistul Cugir 10 5 2 3 22 – 13 17p
4. CS Oşorhei 10 5 2 3 14 – 11 17p
5. CS Ineu 10 4 4 2 15 – 8 16p
6. FCM Baia Mare 10 3 3 4 11 – 14 12p
7. FC Zalău 10 3 3 4 14 – 15 12p
8. Unirea Jucu 10 3 2 5 14 – 17 11p