Din nou în Europa

La fel ca anul trecut, HC Zalău va încheia şi actualul sezon pe poziţia a patra în clasament, obiectiv pe care managerul Gheorghe Tadici şi l-a popus încă de acum trei ani,

când a revenit pe banca echipei zălăuane

HC Zalău – Universitatea Reşiţa 31 – 19 (13 – 7)

Deşi întâlnea o echipă candidată la retrogradare, care juca la Zalău ultima carte pentru a mai rămâne pe prima scenă a handbalului feminin românesc, HC Zalău nu a avut nicio emoţie în duelul de sâmbătă, împotriva Universităţii Reşiţa. Zălăuancele au condus ostilităţile de la un capăt la altul al meciului, având la pauză 13 – 7, iar la final 31 – 19.

Jucătoarele conduse de Tadici şi Rădulescu au înscris de trei ori în primele zece minute ale jocului, în timp ce oaspetele au marcat primul gol abia după zece minute de joc. După alte zece minute de joc, Ciuciulete şi compania aveau un avans de şapte goluri (9 – 2), iar în minutul 27 avansul a fost chiar de nouă goluri (13 – 4). Până la finalul primei părţi au mai marcat doar oaspetele, de trei ori.

Partea a doua nu a adus nimic nou în duelul dintre Zalău şi Reşiţa. Gazdele au continuat să marcheze aproape la foc automat, în timp ce oaspetele au încercat să ţină pasul cu zălăuancele.

În minutul 43 oaspetele s-au apropiat la trei goluri (17- 14), însă a fost doar un foc de paie din partea reşiţencelor, fiindcă până la final acestea au mai marcat de cinci ori, în timp ce Zalăul a făcut-o de 14 ori.

Chiar dacă antrenorul Universităţii Reşiţa, Florin Pera, preciza înaintea meciului că vine la Zalău să câştige cele două puncte puse în joc, diferenţa clară de valoare dintre cele două formaţii s-a putut observa foarte uşor, astfel că oaspetele nu puteau emite pretenţii la Zalău.

Odată cu succesul de sâmbătă, HC Zalău şi-a asigurat şi matematic locul patru în clasament, îndeplinindu-şi astfel obiectivul propus încă de acum trei ani, odată cu revenirea antrenorului Gheorghe Tadici pe banca Zalăului.

HC Zalău: 1. Mirela Nichita, 12. Mihaela Cheţa – 8. Florina Ţurcaş, 10. Alina Czeczi, 9. Andrada Trif, 6. Mariana Cristoaica, 13. Elena Viscreanu, 23. Ana Maria Şomoi, 11. Crina Ailincăi, 17. Georgiana Coadălată-Ciuciulete, 15. Dana Băbeanu, 20. Daniela Molfea, 18. Simina Vezentan şi 14. Cristina Sanda. Manager: Gheorghe Tadici; antrenor secund: Sorin Rădulescu

Universitatea Reşiţa: 1. Bianca Anghelescu, 12. Paula Vişan – 2. Maria Duţă, 3. Loredana Iancu, 5. Simina Neag, 6. Maria Roiban, 8. Maria Cricleviţ, 13. Claudia Haşegan, 15. Gulnara Garipova, 20. Alexandra Irimuş, 23. Mădălina Herciu şi 89. Renata Barz. Antrenor: Florin Pera; antrenor secund: Liviu Viaşu

Au marcat: Alina Czeczi (9), Georgiana Ciuciulete (8), Dana Băbeanu (6), Florina Ciobanu (3), Daniela Molfea (2), Florina Ţurcaş (1), Andrada Trif (1) şi Crina Ailincăi (1), respectiv Maria Roiban (5), Maria Cricleviţ (4), Maria Duţă (2), Claudia Haţegan (2), Gulnara Garipova (2), Mădălina Herciu (2), Loredana Iancu şi Alexandra Irimu