Volei Municipal Zalău, obiectiv ratat în Cupa României

Dacă în campionat a reuşit să termine pe locul patru actuala ediţie, fiind ultima poziţie care-i asigură îndeplinirea obiectivului, Volei Municipal Zalău a ratat obiectivul pe care-l avea stabilit în Cupa României. Campioana ediţiei trecuta era obligată să ajungă în finala competiţiei, dar a cedat marţi seara cu scorul de 0 – 3 în semifinale în faţa echipei Arcada Galaţi, câştigătoarea trofeului din sezonul trecut.
Echipa pregătită de bulgarul Nikolay Jeliazkov a facut multe erori la construcţie şi pe faza de atac, iar de cealaltă parte, gălăţenii au răspuns printr-un blocaj foarte bun.
Zalăul a avut 8 – 3 la prima întrerupere tehnică din actul secund, după care, au apărut greşelile, iar Arcada a revenit, intrând cu 16 – 12 la cea de-a doua întrerupere tehnică. Diferenţa de la final a fost de şase puncte în favoarea formaţiei gălăţene, 25 – 19.
În parţialul secund, campioana ediţiei trecute a fost de nerecunoscut, Volei Municipal pierzând cu 10 – 25.
Zalăul a încercat să revină în actul trei, a condus la ambele time-out-uri tehnice, dar Galaţiul a revenit în final şi s-a impus cu 25 – 23, obţinând astfel calificarea în finala Cupei României.
Ediţia din acest an a Cupei României a fost câştigată de Tricolorul Ploieşti, care a dispus cu 3 – 2 în finală de Arcada Galaţi.
Volei Municipal Zalău: Dobromir Dimitrov (3), Rareş Bălean (10), Mihai Gheorghiţă (6), Răzvan Mihalcea (5), Leonardo Dal Bosco (4), Filip Stoilovic (9) şi Pylyp Harmash – libero. Au mai evoluat: Filip Constantin, Cornel Miron (2), Mihai Tarţa şi Vlad Cuciureanu. Antrenori: Nikolay Jeliazkov (principal) şi Bogdan Nicolae (secund)
Arcada Galaţi: Filippov Dmytro (5), Adrian Gontariu (8), Ferreira Ranger (8), Nikola Kovacevic (9), Andrei Spînu (7), Marian Bala (16) şi Adrian Feher – libero. A Mai evoluat: Arvydas Miseikis. Antrenori: Neculai Harabagiu (principal) şi Marian Apostu (secund)

sursa foto: voleizalau.ro