Volei: Divizia Juniori, seria D – Setul trei – mult disputat

ACS Silvania Sport Şimleu Silvaniei – LPS CSS Bihorul Oradea = 0 – 3 (-19, -20, -25)

Meci disputat, dar cu destule deficienţe tehnice la serviciu şi la preluarea mingii, mai pregnante la gazde. Au câştigat merituos orădenii, după 93 de minute de la fluierul de începere a partidei, în faţa celor peste 100 de spectatori din Sala de Sport „Măgura”. Oaspeţii au avut un plus de superioritate în toate compartimentele, iar Cristian Maier, Valentin Pantea şi Andrei Crişan au finalizat multe atacuri din pasele ridicătorilor Geany Miclăuş şi Cătălin Borz. Şimleuanii au avut o prestaţie ascendentă, dar n-au putut face faţă unei echipe mai omogene. Elevii antrenorului Ovidiu Teuşan n-au reuşit să gestioneze bine finalurile de set, mai ales în al treilea, chiar dacă coordonatorul Ovidiu Man i-a pus în valoare pe Paul Pop şi Cristian Julei. Altul era deznodământul meciului dacă localnicii câştigau setul trei. Meritau. Şi n-au fost departe…
Trei sferturi din primul set jocul a fost echilibrat, cu alternanţe la conducere pe tabela de marcaj a scorului, până la 19-19. Orădenii au avut un final în forţă, cu şase puncte consecutive, când servea Cătălin Borz, iar în linia întâi acţionau: Andrei Crişan, David Pusta şi Valentin Pantea. Astfel, orădenii s-au impus cu scorul de 25-19, prin serviciul „semias” al lui Borz, direct pe Paul Pop. În actul secund, şimleuanii au început bine (2-0), dar oaspeţii au avut două serii de trei puncte şi una de patru puncte, distanţându-se autoritar (17-10). Imediat, gazdele au reuşit cinci puncte la rând (15-17), apropiindu-se, apoi, la un punct (18-19). Din nou, oaspeţii au avut o serie de patru puncte (23-18), reuşind să-şi adjudece şi acest set (25-20) prin acelaşi procedeu tehnic: aflat la serviciu, Alin Jugan a izbutit un „semias” tocmai pe liberoul Raul Remeş. Setul trei a fost mult disputat, unul de mare luptă sportivă, cu 11 egalităţi de scor până la 16-16. Localnicii au punctat de cinci ori consecutiv (21-16), pe serviciul lui Ovidiu Man şi acţiunile celor de la fileu: Vlad Rusu, Takács Erik şi Cristian Julei. Din păcate pentru sălăjeni, a venit o replică aspră a bihorenilor, cu opt puncte consecutive (24-21 !), pe serviciul lui Geany Miclăuş, cu acelaşi eficient „terţet” de la plasă: Crişan, Pusta şi Pantea. Totuşi, ai noştri au avut puterea să egaleze scorul în două rânduri (24-24 şi 25-25), dar n-au putut bloca atacul orădenilor (prin Alin Jugan), care au câştigat în prelungiri: 27-25, spre bucuria orădenilor şi dezamăgirea şimleuanilor.
Şimleu Silvaniei: Ovidiu Man – căpitan de echipă (Takács Erik), Vlad Rusu, Cristian Julei, Raul Cherecheş (Mircea Săplăcan), Paul Pop (Sebastian Gordan), Dan Silvăşan –Paşca şi Raul Remeş – libero. Prezent: Sebastian Cordon. Antrenor: Ovidiu Teuşan.
Oradea: Alin Jugan, Geany Miclăuş (Cătălin Borz), Andrei Crişan – căpitan de echipă, David Pusta, Valentin Pantea (Paul Mazar), Cristian Maier şi Darius Boldiş – libero. Prezenţi: Alex Bode, Bogdan Oprean şi Vlad Stoie. Antrenor: Kovács Zoltán.
Au arbitrat bine: Sergiu Muth – principal (Baia Mare), Cristian Boroeanu – secund, Adrian Pantea – scorer, Mihai Bujor şi Ionuţ Buciu – asistenţi (toţi patru din Zalău).
Duminică, 20 noiembrie 2016, şimleuanii vor juca, în deplasare, cu echipa CSS Zalău, iar orădenii, acasă, cu CSS Viitorul Cluj.