Victortie importantă sub Cetate

HC Zalău a obținut duminică seara o victorie extrem de importantă în lupta pentru calificarea în play-off, câștigând cu scorul de 25 – 24 pe terenul echipei CSM Cetate Devatrans. Gazdele au avut avantaj minim la pauză, 12 – 11, iar până spre finalul partidei, nici una dintre cele două echipe nu s-au putut desprinde la mai mult de două goluri. Zalăul lui Tadici s-a desprins la 25 – 22 în minutul 58, iar Deva s-a apropiat la un singur gol cu 30 de secunde înainte de final.
Cu cinci etape înainte de finalul returului, HC Zalău se situează pe locul șapte, cu 34 de puncte, la șapte lungimi în fața echipei din Ploiești, care a învins cu 25 – 20 Unirea Slobozia în etapa de duminică.
În runda viitoare, formația zălăuană va primi vizita echipei Universitatea Neptun Constanța, formație în fața căreia a pierdut în tur cu scorul de 23 – 26.