Victorie de senzație pentru FC Zalău

Arieşul Turda – FC Zalău 0 – 1 (0 – 1)
A marcat: Bogdan Roghină (min. 45)

Obiectiv îndeplinit pentru FC Zalău în ultima deplasare din turul acestui sezon al Ligii a III-a de fotbal. Jucătorii pregătiţi de Călin Pop şi Cristian Oros s-au impus vineri cu scorul de 1 – 0 pe terenul echipei Arieşul Turda, prin golul marcat de Bogdan Roghină, în minutul 45.
Partida a fost una echilibrată, aşa cum era de aşteptat, cu puţine situaţii de gol. Roghină a marcat într-un moment foarte important al meciului, printr-un şut puternic din interiorul careului, după o centrare trimisă de Kinczel, iar Zalăul a avut un moral bun în repriza secundă. Totuşi, gazdele puteau restabili egalitatea după numai nouă minute de la reluare, când Radu Crişan a scăpat singur cu portarul Băican. Jucătorul Arieşului a încercat să-l surprindă cu o boltă pe portarul zălăuan, dar experienţa acestuia şi-a spus cuvântul, reuşind să reţină balonul fără probleme.
„Este o victorie mare. Sunt trei puncte importante. Echipa a jucat foarte bine, neaşteptat de bine, iar jucătorii au făcut exact ceea ce trebuiau să facă. I-am pregătit din toate punctele de vedere şi le-am promis că vor avea primă de joc dacă vor câştiga la Turda, chiar dacă, iniţial am stabilit că vom debloca primele doar dacă fac şapte puncte în ultimele trei etape. Sunt mulţumit de cum a arătat echipa la Turda, mai ales că Arieşul este o echipă valoroasă”, ne-a declarat preşedintele Ioan Morar.
În urma acestei victorii, formaţia de la poalele Meseşului acumulează 23 de puncte, urcând pe poziţia a doua în clasamentul Seriei a V-a. În etapa viitoare, ultima din acest an, FC Zalău va primi vizita penultimei clasate, Unirea Dej.
Arieşul Turda: Pantea – Şaşa (min. 71, Arcuşi), Tarcea, Arcuş, Popa, Săuca, Cordoş, Sabău, Ionescu, Matişan (min. 77, Ciaca), Hidişan (min. 61, Tilincă) şi Crişan. Antrenor: Adrian Matei
FC Zalău: Băican – Sabău, Cozma, Petrache, Horgoş, Kinczel (min. 61, Vălimăreanu), Jamilu, Stanciu, Roghină, Supuran şi Kuku. Antrenori: Călin Pop (principal) şi Cristian Oros (secund)

One Thought to “Victorie de senzație pentru FC Zalău”