Unirea Mirşid a preluat fotoliul de lider în Liga a IV-a

Unirea Mirşid a preluat fotoliul de lider după etapa a noua din cadrul Ligii a IV-a de fotbal, în urma victoriei obţinute în faţa celor de la Sportul Şimleu. Echipa antrenată de Marius Cozma s-a impus cu un categoric 8 – 0 în faţa campioanei din urmă cu două sezoane, după ce la pauză scorul era 4 – 0. Ciprian Pavel a înscris de patru ori în poarta Şimleului, iar celelalte patru goluri au fost semnate de Ionuţ Mureşan, Sebastian Moroti, Sergiu Bârsan şi Florin Pop.

Derby-ul etapei s-a disputat la Jibou, unde Rapidul a primit vizita ehipei Silvania Cehu Silvaniei. Cele două formaţii au terminat la egalitate, 1 – 1, după ce Rapidul a condus cu 1 – 0 la pauză. Alin Mierea a deschis scorul în minutul 16, iar echipa vizitatoare a restabilit egalitatea cu doar patru minute înainte de final, prin Marcel Mureşan.
CS Barcău Nuşfalău şi-a trecut în cont a şaptea victorie a sezonului, impunându-se cu scorul de 3 – 1 pe terenul echipei Gloria Bobota. Scorul a fost deschis de gazde, prin Andrei Chiş, în minutul 35, iar două minute mai târziu, Robert Orban a restabilit egalitatea şi scorul pauzei. Vasile Ciorba a înscris în repriza secundă pentru 2 – 1 în minutul 58, iar Gabor Gabor a stabilit scorul final cu şase minute înainte de final.
A doua remiză a etapei s-a înregistrat între CS Crasna şi Benfica Ileanda, scorul final fiind 1 – 1. Crasna a deschis scorul în minutul 25, prin Nagy Benjamin, iar Robert Ciurar a restabilit egalitatea în minutul 87.
AS Chieşd a urcat pe locul şapte după victoria obţinută duminică pe terenul echipei Gloria Ban, de care a dispus cu scorul de 2 – 1. Pentru gazde a marcat Radu Sabău, în minutul 41, iar Ovidiu Cătană a reuşit „dubla” pentru formaţia din Chieşd.
Flacăra Halmăşd nu a avut nicio emoţie pe teren propriu în disputa cu Olimpic Bocşa, câştigând cu scorul de 5 – 2. Emil Borz a deschias scorul în minutul 9 pentru gazde, iar Cosmin Sabou, fostul jucător din Liga I, a restabilit egalitatea în minutul 20. Echipa din Halmăşd a marcat pentru 2 – 1 în minutul 45, iar Raul Zmole a majorat avantajul în minutul 51. Cosmin Cosma a redus din handicap în minutul 57, iar în minutul 75, Ionel Savu a reuşit „dubla”. Tabela a închis-o Tudor Ulmeanu, în minutul 90+3.
Rezultatele complete şi marcatorii:
Gloria Bobota – CS Barcău Nuşfalău 1 – 3
Au marcat: Andrei Chiş (min. 35), respectiv Orban Robert (min. 37), Vasile Ciorba (min. 58), Gabor Gabor (min. 84)
CS Hida – Dumbrava Gîlgău 0 – 1
A marcat: Ionuţ Gârbouan (min. 32)
Rapid Jibou – Silvania Cehu Silvaniei 1 – 1
Au marcat: Alin Mierea (min. 16), respectiv Marcel Mureşan (min. 86)
CS Crasna – Benfica Ileanda 1 – 1
Au marcat: Nagy Benjamin (min. 25), respectiv Robert Ciurar (min. 87)
Gloria Ban – AS Chieşd 1 – 2
Au marcat: Radu Sabău (min. 41), respectiv Ovidiu Cătană (min. 16, 35)
Flacăra Halmăşd – Olimpic Bocşa 5 – 2
Au marcat: Emil Borz (min. 9-pen.), Ionel Savu (min. 45 – pen., 75), Raul Zmole (min. 51), Tudor Ulmeanu (min. 90+3), respectiv Cosmin Sabou (min. 20), Cosmin Cosma (57)
Unirea Mirşid – Sportul Şimleu 8 – 0
Au marcat: Ionuţ Mureşan (min. 11), Sebastian Moroti (min. 22), Sergiu Bârsan (min. 38), Ciprian Pavel (min. 45, 65, 70, 79), Florin Pop (min. 48)
1. Unirea Mirşid 9 7 1 1 29 – 12 22p
2. Silvania Cehu Silvaniei 9 7 1 1 26 – 9 22p
3. Dumbrava Gîlgău 9 7 0 2 27 – 12 21p
4. CS Barcău Nuşfalău 9 7 0 2 25 – 10 21p
5. Rapid Jibou 9 6 1 2 24 – 13 19p
6. Flacăra Halmăşd 9 6 0 3 28 – 17 18p
7. AS Chieşd 9 4 0 5 18 – 24 12p
8. CS Hida 9 3 2 4 16 – 23 11p