Un nou eşec pentru handbalistele (junioare I) de la CSS Zalău

După înfrângerea suferită în prima etapă, pe teren propriu, în faţa handbalistelor de la CSS 2 Baia Mare, scor 27 – 33, jucătoarele antrenate de Gabriela Muntean au pierdut şi jocul desfăşurat sâmbătă, în deplasare, în faţa echipei Viitorul Cluj. Clujencele s-au impus cu 29 – 24, după ce au condus şi la pauză cu 12 – 9.
Echilibrul dintre cele două formaţii s-a menţinut doar până în minutul 10, când gazdele au preluat conducerea. Pe fondul unui randament scăzut al jucătoarelor zălăuane în faza de atac şi a unei evoluţii modeste pe faza de apărare, CSS Zalău nu a reuşit să restabilească egalitatea până la finalul partidei.
Cea mai bună marcatoare a Zalăului a fost Mădălina Nicole Pop, cu 8 goluri înscrise, iar o altă handbalistă remarcată a fost portarul Ana Maria Ştir, cu şase intervenţii.
În etapa viitoare, programată sâmbătă, echipa antrenată de Gabriela Muntean va primi vizita handbalistelor de la Olimpic Târgu Mureş.
În cadrul etapei a doua s-au mai înregistrat rezultatele: Olimpic Târgu Mureş – Marta Baia Mare 30 – 34, CSS 2 Baia Mare – LPS Bistriţa 37 – 22.
CSS Zalău: Ana Maria Ştir, Paula Borciu, Diana Bandulă – Mădălina Nicole Pop (8), Olivia Truţă (7), Andreea Ţurcaş (4), Dora Crăciun (3), Ana Varga (1), Antonia Fărcaş (1), Schmidt Yvett, Emanuela Vitişan, Jessica Jula, Gabriela Truţă şi Bianca Dîrjan. Antrenor: Gabriela Muntean.