Trei echipe cu maxim de puncte în Liga a IV-a

Rapid Jibou – Sportul Şimleu a fost capul de afiş al etapei cu numărul trei din Liga a IV-a de fotbal, partidă încheiată cu scorul de 1 – 1. Ambele goluri au fost marcate în partea secundă. Oaspeţii au deschis scorul în minutul 77, prin Tudor Ulmeanu, iar Rapidul a egalat în minutul 82, prin Vlad Lazăr.
Scorul etapei l-a înregistrat Dumbrava Gîlgău, care a dispus cu 7 – 0 de Flacăra Halmăşd, după ce la pauză, echipa antrenată de Marius Paşca avea deja un avans de trei goluri. Gabriel Ţiriac a reuşit o „dublă”, iar pe lista marcatorilor şi-au mai trecut numele Alex Pop, Marius Haiduc, Mihai Brânduşe, Marius Rus şi Florin Săstraş.
Someşul Someş Odorhei a obţinut prima victorie din acest sezon, câştigând cu scorul de 5 – 2 partida cu CS Barcău Nuşfalău, echipă ce se află la a doua înfrângere. La primul succes în noul sezon este şi Olimpic Bocşa, care a dispus cu 4 – 2 de AS Chieşd.
Steaua Cosniciu este revelaţia începutului de sezon, chiar dacă ultima victorie a obţinut-o la „masa verde” împotriva celor de la CS Crasna.
Unirea Mirşid a uitat rapid eşecul din runda a doua, câştigând duminică cu scorul de 3 – 1 duelul cu Ardealul Crişeni. Toate cele trei goluri ale Mirşidului au fost înscrise de Ciprian Pavel.
Etapa viitoare este programată la finalul săptămânii, după următorul program: Silvania Cehu Silvaniei – Ardealul Crişeni, Barcău Nuşfalău – CS Ileanda, AS Chieşd – Someşul Someş Odorhei, Flacăra Halmăşd – Olimpic Bocşa, CS Crasna – Dumbrava Gîlgău, Sportul Şimleu – Steaua Cosniciu şi Unirea Mirşid – Rapid Jibou.
Rezultatele şi marcatorii:
CS Ileanda – Silvania Cehu Silvaniei 1 – 2 (1 – 0)
Au marcat: Andrei Ciurar (min. 3), respectiv Cătălin Odenie (min. 65) şi Andrei Pop (min. 66)
Ardealul Crişeni – Unirea Mirşid 1 – 3 (1 – 2)
Au marcat: Adalbert Pintea (min. 23), respectiv Ciprian Pavel (min. 10, 36 şi 53)
Someşul Someş Odorhei – CS Barcău Nuşfalău 5 – 2 (2 – 0)
Au marcat: Cristian Mureşan (min. 3), Vlad Ortelecan (min. 19 şi 58), Bogdan Rus (min. 52), Flaviu Conţ (min. 62), respectiv Kallai Viorel (min. 59 şi 78)
Dumbrava Gîlgău – Flacăra Halmăşd 7 – 0 (3 – 0)
Au marcat: Alex Pop (min. 4), Marius Haiduc (min. 5), Mihai Brânduşe (min. 17), Marius Rus (min. 49), Gabriel Ţiriac (min. 53 şi 77) şi Florin Săstraş (min. 89)
Rapid Jibou – Sportul Şimleu 1 – 1 (0 – 0)
Au marcat: Vlad Lazăr (min. 82), respectiv Tudor Ulmeanu (min. 77)
Olimpic Bocşa – AS Chieşd 4 – 2 (1 – 0)
Au marcat: Cosmin Sabou (min. 11), Cosmin Cozma (min. 84), Sergiu Păcurar (min. 70 şi 73), respectiv Ioan Moşincat (min. 75 şi 76)
Steaua Cosniciu – CS Crasna 3 – 0 (neprezentare)
1. Dumbrava Gîlgău 3 3 0 0 23 – 1 9p
2. Steaua Cosniciu 3 3 0 0 13 – 1 9p
3. Silvania Cehu Silv. 3 3 0 0 11 – 3 9p
4. Sportul Şimleu 3 2 1 0 13 – 3 7p
5. Unirea Mirşid 3 2 1 0 8 – 4 7p
6. Rapid Jibou 3 1 2 0 8 – 5 5p
7. Someşul Someş Odorhei 3 1 0 2 6 – 7 3p