Trei bune şi trei rele pentru FC Zalău

Formaţia condusă de Marius Paşca şi Cristi Oros a obţinut sâmbătă după-amiaza a treia victorie din cele şase partide de verificare susţinute în acest an. Partida a avut loc la Cluj-Napoca, pe terenul cu suprafaţă sintetică din cadrul Bazei Sportive Ardealul, în faţa colegei de serie, Unirea Dej. Rezultatul final a fost 5 – 1 în favoarea zălăuanilor, după ce aceştia au avut la pauză avantaj minim, prin reuşita lui Cosmin Sabău, din minutul 14. Dejenii au restabilit egalitatea în minutul 53, după care FC Zalău şi-a început recitalul. Al doilea gol avea să-l marcheze Gigi Gorga, în minutul 55, iar Andrei Teglaş a majorat scorul zece minute mai târziu. În minutul 80, Mihai Bode a transformat o lovitură de pedeapsă, ducând scorul la 4 – 1, iar fundaşul Cosmin Cosma a închis tabela în minutul 88.

FC Zalău ar trebui să susţină următorul meci amical mâine, tot cu Unirea Dej, dar la Zalău, după care ar urma o nouă partidă de verificare la Zalău, vineri, împotriva celor de la FCMU Baia Mare. Meciurile se vor juca însă doar dacă clubul zălăuan va găsi un teren disponibil, în afară de cel Municipal.

FC Zalău: Gabor – Coste (min. 50, Maior), Jula (min. 72, Cherecheş), Cosma, Cornaci, Gorga (min. 65, Bode), Budean, Sabău, Neicu (min. 65, Nicorici), Dănilă, Teglaş. Antrenori: Marius Paşca (principal), Cristi Oros (secund)

Rezultatele obţinute de FC Zalău în cele şase amicale: Sănătatea Cluj – FC Zalău 2 – 5, Olimpia Satu Mare – FC Zalău 0 – 1, Arieşul Turda – FC Zalău 5 – 1, FCMU Baia Mare – FC Zalău 4 – 0, Seso Câmpia Turzii – FC Zalău 2 – 1, Unirea Dej – FC Zalău 1 – 5.