Tiberiu Marc, preşedinte onorific HC Zalău: „Întreruperea Ligii Naţionale le-a afectat pe fete”

Handbal Club Zalău a învins la o diferenţă de cinci goluri Rapid Bucureşti, în cadrul etapei a IX-a a Ligii Naţionale, dar echilibrul s-a menţinut până în ultimele zece minute, când tabela a arătat egalitate, 27 – 27

HC Zalău a obţinut sâmbătă a cincea victorie a sezonului, însă jucătoarele pregătite de Gheorghe Tadici nu au avut cea mai bună evoluţie din acest sezon, câştigând cu scorul de 34 – 29 disputa cu Rapid Bucureşti, formaţie clasată pe ultimul loc în Liga Naţională.
Prima repriză a fost disputată, iar Zalăul a avut avantaj de numai două goluri la pauză, conducând cu 17 – 15. Oaspetele au cedat greu şi în partea secundă, iar cu zece minute înainte de final au reuşit să restabilească egalitatea la 27, după ce Zalăul a condus cu 26 – 22 în minutul 44.
Jocul echipei zălăuane a arătat ceva mai bine în final, iar jucătoarele lui Tadici s-au desprins la cinci goluri.
Preşedintele de onoare al HC Zalău, Tiberiu Marc, a precizat la finalul meciului că întreruperea Ligii Naţionale nu a fost de bun augur pentru jucătoarele zălăuane.
„Cred că perioada de întrerupere ne-a afectat. Am văzut şi meciul de la Sebeş, l-am urmărit şi pe cel de astăzi (sâmbătă,n.r.) şi este greu atâta timp cât am avut probleme cu ultima clasată. Mai avem două meciuri grele în deplasare până la întreruperea campionatului, iar acasă vom întâlni echipe mai bine clasate decât Rapidul. Sper ca fetele să joace mai bine şi să nu avem probleme, cel puţin la meciurile de pe teren propriu. În prima repriză am luat multe goluri, am intrat în jocul lor, nu am avut suficientă luciditate în superioritate numerică, iar portarii nu ne ajută. Sunt multe lucruri de pus la punct. Sper să câştigăm meciurile rămase de jucat pe teren propriu până la finalul turului. Ideal ar fi să aducem puncte şi din deplasare, dar va fi foarte greu de realizat acest lucru”, este de părere Marc.
„A fost un meci greu, mai ales că adversarele au practicat un fel de anti-joc. Rapidul are în componenţă câteva jucătoare cu mare experienţă, care ştiu să ţină de minge. Se ştie că Rapidul face anti-joc peste tot. Despre arbitri nu pot să comentez nimic, sunt alţii care ar trebui să facă acest lucru, dar s-a putut vedea câte goluri din paşi şi din faulturi în atac au marcat adversarele. Nu a fost un joc spectaculos. Am avut câteva ratări din situaţii clare şi am primit goluri în superioritate numerică. Cred că meritam o victorie mai clară, dar, până la urmă, este bine că am câştigat trei puncte. Am făcut un joc de mare angajament şi cel mai mult mă bucur că nu am avut jucătoare accidentate la finalul meciului”, a precizat managerul Gheorghe Tadici.
Echipa zălăuană se menţine pe locul cinci după victoria de sâmbătă, iar în etapa de la finalul săptămânii va evolua pe terenul formaţiei HC Dunărea Brăila, formaţie situată pe locul trei după disputarea primelor nouă etape.
Rezultatele complete din etapa a IX-a: SCM Craiova – CSM Bucureşti 23 – 34, HC Dunărea Brăila – „U” Alexandrion Cluj 33 – 25, HC Zalău – Rapid Bucureşti 34 – 29, HCM Râmnicu Vâlcea – HC Alba Sebeş 32 – 26, Corona Braşov – Măgura Cisnădie 37 – 34, HCM Roman – HCM Baia Mare 26 – 31. Partida dintre CSM Ploieşti şi CSM Unirea Slobozia se va disputa joi, la ora 18.
1. CSM Bucureşti 9 9 0 0 299 – 204 27p
2. HCM Baia Mare 9 9 0 0 305 – 221 27p
3. HC Dunărea Brăila 9 6 0 3 259 – 244 18p
4. CSM Ploieşti 8 5 1 2 247 – 215 16p
5. HC Zalău 9 5 1 3 250 – 258 16p
6. Corona Braşov 9 5 0 4 253 – 249 15p
7. HCM Roman 9 3 2 4 240 – 239 11p
8. SCM Craiova 9 3 2 4 253 – 264 11p