Sportul Şimleu, remiză în primul amical al iernii

După aproape o săptămână de la începerea pregătirilor, Sportul Şimleu Silvaniei a susţinut sâmbătă primul joc de verificare din această iarnă. Echipa antrenată de George Zima a întâlnit formaţia din Liga a IV-a Satu Mare, Recolta Dorolţ, jocul disputându-se pe terenul din comuna Ip.
Deşi a condus la pauză cu 2 – 1, echipa şimleuană a obţinut doar o remiză în disputa de sâmbătă, rezultat ce l-a nemulţumit pe antrenorul George Zima. Scorul a fost deschis de cei de la Recolta Dorolţ, prin Bogdan Faur, dar Sportul a restabilit egalitatea prin Leitan, care a transformat o lovitură de pedeapsă. Până la pauză, formaţia de la poalele Măgurii a mai punctat o dată prin Roland Crişan, după un assist a lui Pop Lugii. La mai puţin de zece minute după reluare, Recolta a beneficiat de o lovitură de pedeapsă, transformată de Bogdan Faur, care a reuşit astfel „dubla” pentru formaţia sătmăreană.
Deşi, iniţial şimleuanii avea programat liber pentru ziua de duminică, antrenorul George Zima a programat două antrenamente, deranjat de atitudinea jucătorilor săi.
„Un prim joc de verificare cu multă încrâncenare şi ambiţii inutile din partea adversarilor. Am avut parte de un antrenament bun din punct de vedere fizic şi de un adversar care a reuşit în multe momente să ne creeze probleme. Sunt total nemulţumit de rezultat, dar şi de atitudinea jucătorilor mei. Am arătat încă o dată aceeaşi problemă balcanică, că după multe lucruri bune intrăm pe vârfuri în teren şi credem că simpla noastră prezenţă este de ajuns. Dacă ne abatem de la drumul nostru şi nu continuăm să muncim mult, vom avea probleme”, ne-a declarat antrenorul George Zima.
Echipa şimleuană va continua pregătirea pe plan local, urmând ca miercuri să susţină un nou amical, la Oradea, în faţa celor de la Chişineu Criş, iar vineri, tot la Oradea, un alt joc de verificare cu Luceafărul din localitate.
Sportul Şimleu repriza I: Cristuţiu (Sipos) – Guiti, Leitan, Caba, Petruş, V. Pop, L.Pop, R. Crişan, Criste, Lazăr şi Neaga. Antrenor: George Zima
Sportul Şimleu repriza a II-a: Cosma (Debre) – Oltean, S.Pop, S. Crişan, Cătuna, G. Pop, A. Crişan, R. Pop, Contraş, Ciutre (Fulop) şi Trinka. Antrenor: George Zima
Recolta Dorolţ: Duca – D. Vincze, Santai, Iuhas, Fechete, Vonet, Faur, Gulya, D. Vincze, Aranyos şi Mester. Au mai evoluat: Lăpuşte, robotin, Paşca şi Pop Patrik. Antrenor: Cosmin Iuhas.

3 Thoughts to “Sportul Şimleu, remiză în primul amical al iernii”