Sportul Şimleu continuă drumul spre titlu

Profitând de remiza dintre Rapid Jibou şi Dumbrava Gîlgău, Sportul Şimleu a luat o opţiune importantă în cursa pentru ocuparea locului I, care duce la turneul de baraj pentru promovarea în Liga a III-a. Formaţia pregătită de Lupo Csaba a câştigat cu 4 – 0 întâlnirea cu Olimpic Bocşa, succes în urma căruia s-a distanţat la opt puncte de formaţia din Gîlgău. Tudor Ulmeanu a fost cel care a deschis scorul pentru şimleuqani, iar în al doilea minut de prelungire din prima repriză, Andrei Chiş a majorat avantajul gazdelor. În ultimul sfert de oră al meciului, formaţia de la poalele Măgurii a mai punctat de două ori, Cristian Bregea şi Emil Borz.

CS Barcău Nuşfalău a s-a apropiat la doar două puncte de locul doi, după victoria categorică obţinută pe teren propriu, în faţa celor de la Flacăra Halmăşd, de care a dispus cu scorul de 6 – 2. Oaspeţii au fost cei care au deschis scorul, în minutul 22, după care a urmat recitalul formaţiei gazdă, care a înscris de cinci ori până la pauză. Tiberiu Tuş a realizat hattrick-ul în minutul 46, iar oaspeţii au închis tabela prin Ionel Savu, care a reuşit „dubla”.
Cele mai multe goluri ale rundei cu numărul 20 s-au înscris în disputa dintre Silvania Cehu Silvaniei şi Unirea Mirşid, oaspeţii câştigând cu scorul de 8 – 4. La pauză, scorul a fost 6 – 1 pentru oaspeţi, iar în partea a doua, Mirşidul a mai înscris de două ori, în timp ce gazdele au mai marcat de trei ori. Florin Kordiş şi Flaviu Bărnuţiu au reuşit câte o „dublă” pentru formaţia din Mirşid, iar pe lista marcatorilor şi-au mai trecut numele Ciprian Pavel, Radu Blaga, Beko Gabor şi Raul Iliese.
Pentru gazde, au marcat: Marius Ionaş, Marian Tătar de două ori şi Cosmin Bene.
Disputa dintre Luceafărul Bălan şi FC Zalău II nu s-a disputat, iar cazul va fi analizat în cursul zilei de azi, la Comisia de Disciplină. Conducerea echipei zălăuane a solicitat amânarea meciului, pe motiv că trei dintre jucătorii de bază ai echipei sunt accidentaţi, însă aceştia au evoluat în amicalul de joi, cu Universitatea Cluj şi au participat şi la antrenamentele de vineri şi de luni. Marius Paşca, antrenorul echipei din Bălan susţine că va contesta motivul amânării meciului şi că nu va fi de acord cu reprogramarea partidei. „Cei trei jucători care apar cu probleme de sănătate au jucat în amicalul de joi şi au participat şi la antrenamentele echipei. Nu este normal să se întâmple aşa ceva dacă vrem să progresăm şi să avem un fotbal de calitate şi la nivel de judeţ. Eu nu voi fi de acord cu reprogramarea partidei. Cine a greşit să plătească”, a declarat Marius Paşca.
Rezultatele şi marcatorii:
CS Barcău Nuşfalău – Flacăra Halmăşd 6 – 2, 2 – 0 la juniori
Au marcat: Gabor Gabor (min. 27), Kallai Maradona (min. 32), Robert Orban (min. 35), Tiberiu Tuş (min. 39, 43 şi 46), respectiv Ionel Savu (min. 22 şi 89)
Rapid Jibou – Dumbrava Gîlgău 0 – 0, 4 – 1 la juniori
Sportul Şimleu – Olimpic Bocşa 4 – 0, 2 – 0 la juniori
Au marcat: Tudor Ulmeanu (min. 39), Andrei Chiş (min. 45+2), Cristian Bregea (min. 77), Emil Borz (min. 83)
CS Crasna – Gloria Bobota 4 – 1, 2 – 1 la juniori
Au marcat: Gigi Gorga (min. 10), Daniel Coste (min. 13), Flaviu Maioş (min. 39), Viorel Mezei (min. 84), respectiv Gabriel Groza (min. 90+2)
Favorit Dobrin – AS Chieşd 0 – 2, 5 – 1 la juniori
Au marcat: Marius Arghilean (min. 13), Dragomir Lingurar (min. 67)
Silvania Cehu Silvaniei – Unirea Mirşid 4 – 8, 1 – 6 la juniori
Au marcat: Marius Ionaş (min. 11), Marian Tătar (min. 69 şi 89), Cosmin Bene (min. 83), respectiv Florin Kordiş (min. 4, 16), Ciprian Pavel (min. 20), Radu Blaga (min. 26), Flaviu Bărnuţiu (min. 40, 60), Beko Gabor (min. 45) şi Raul Iliese (min. 67)