SCM Zalău, victorie la limită în amicalul cu Sticla Arieșul Turda

Cu câteva zile înaintea primului meci oficial din noul sezon competițional, SCM Zalău a susținut un nou joc de verificare, adversară fiind, de această dată, Sticla Arieșul Turda. Formația de la poalele Meseșului s-a impus la limită, scor 2 – 1, după ce oaspeții au condus la pauză cu 1 – 0.

SCM a avut șansa deschiderii scorului după 20 de minute de joc, dar Alexandru Sorian a ratat lovitura de pedeapsă obținută de Sergiu Jurj. Oaspeții au beneficiat și ei de un penalty, în minutul 40, însă Florin Dan l-a învins pe portarul Miron, chiar dacă goalkeeper-ul Zalăului a ghicit colțul. După aproximativ un sfert de oră de la reluare, zălăuanii au restabilit egalitatea, Sergiu Pop reluând balonul cu latul în plasă după o centrare trimisă în fața porții de Sergiu Jurj. Acesta din urmă a avut o evoluție foarte bună în partea secundă, iar în final a reușit să marcheze și golul victoriei pentru SCM Zalău, după o fază personală, printr-un șut sub transversală, din interiorul careului.

Miercuri, 11 august, SCM Zalău va evolua în faza a doua a Cupei României, urmând să întâlnească, în deplasare, Sportul Șimleu Silvaniei.

SCM Zalău: Bogdan Miron (min. 46 Andrei Pop, min. 75 Leo Mureşan) – Răzvan Dulap (min. 60 Iustin Ardelean), Mihai Onicaş (min. 60 Dan Berci), Kis Lorand (min. 60 Andrei Şumlea) – Mihai Forna (min. 46 Cosmin Meşter) – Alex Sorian (min. 60 Raul Stanciu), Vadim Calugher (min. 60 Dănuţ Cozma), Ionuţ Ilieş (min. 60 Nagy Alexandru) – Sergiu Jurj şi Sergiu Pop (min. 60 Logon Romaric). Antrenori: George Zima (principal) și Alexandru Pop (secund)