SCM Zalău, victorie fără emoţii în faţa Ştiinţei Explorări Baia Mare

SCM Zalău a avut nevoie de o oră şi 3 minute pentru a se impune în faţa formaţiei Ştiinţa Explorări Baia Mare, într-o partidă contând din cadrul celui de-al treilea turneu al sezonului. Partida a avut loc sâmbătă seara, în Sala Sporturilor „Gheorghe Tadici”.
După un început echilibrat al primului set, în care oaspeţii au condus de două ori, SCM-ul s-a desprins după primele opt puncte, diferenţa de la final fiind de 13 puncte. La 8 – 8, Zalăul a punctat de trei ori consecutiv, obligându-l pe Marius Botea să solicite prima întrerupere a jocului. Tehnicianul oaspeţilor cunoştea valoarea adversarilor şi a mai încercat o dată să-şi readucă echipa în joc la 12 – 9, dar gazdele au avut recepţia mai bună în continuare, reuşind şi câteva blocaje, iar scorul a devenit 18 – 9. Nici al treilea time-out al băimărenilor nu a schimbat mersul jocului, Zalăul continuând să puncteze mai bine şi în final.
Setul doi s-a încheiat cu 25 – 11, parţial în care zălăuanii au reuşti şi trei aşi prin Leonardo Dal Bosco, David Csanad şi Vlad Cuciureanu. La 15 – 9 şi la 20 – 10 au solicitat băimărenii întreruperea jocului, dar Zalăul a punct bine şi pe atac, iar diferenţa a fost cât se poate de clară şi în teren şi pe tabelă.
Câteva erori ale băimărenilor în debutul actului trei, le-au dat posibilitatea zălăuanilor să se desprindă încă din debut. La 7 – 2, antrenorul Botea a solicitat întreruperea jocului, dar Zalăul a fost de neoprit pe atac, impunându-se cu 25 – 13 la final.
SCM Zalău: Ivan Kostic, Egor Popov, Nicolas Dos Santos, Vlad Cuciureanu, David Csanad, Leonardo Dal Bosco şi Nikola Pekovic – libero. Au mai evoluat: Mihai Tarţa, Liviu Rîpeanu şi Mihai Coasă. Antrenori: Sorin Pop (principal) şi Marius Lazăr (secund)
Ştiinţa Explorări Baia Mare: Mihnea Talpa, Andrei Butnaru, Veniamin Aldea, Eduard Catrina, Sorin Dragomir, Marius Cheaga şi Laurean Crişan – libero. Au mai evoluat: Robert Ţuţea, Yorndan Zhelyazkov, Dan Silvăşan şi Cristian Badea. Antrenor: Marius Botea.