S-au distrat cu Rapidul

Cu inca patru goluri marcate, HC Zalau ar fi invins miercuri Rapidul cu acelasi scor cu care a castigat si Oltchimul in etapa de sambata trecuta

HC Zalau – Rapid CFR Bucuresti 45 – 17 (21 – 8)

Au arbitrat: Marius Pintea (Cluj-Napoca) si Marcel Sas (Marghita)

HC Zalau: Mirela Nichita – Roxana Rob (2), Adriana Holhos (5), Oana Bidascu (2), Florina Turcas (3), Andrada Trif (2), Georgiana Ciciulete (4). Au mai evoluat: Mihaela Cheta – Mariana Cristoaica (1), Alina Czeczi (8), Crin Ailincai (7), Mihaela Viscreanu (6), Nicoleta Molfea (3) si Ana Maria Somoi (2). Manager: Gheorghe Tadici. Antrenor : Sorin Radulescu.

Rapid CFR Bucuresti: Alina Constantin – Alina Dumuta (5), Georgiana Sandu (2), Lavinia Poterasi (1), Maria Nan (2), Claudia Ciobanu (2), Magdalena Brica (1). Au mai evoluat: Catalina Orbeanu, Paula Jimborean (1), Mihaela Nita (3) si Alexandra Stefan. Antrenor: Sultana Aiacoboae.

HC Zalau a sustinut miercuri ultimul meci pe teren propriu din turul Ligii Nationale de handbal feminin, adversara fiind Rapid CFR Bucuresti, echipa aflata pe penultimul loc in clasament. Asa cum a promis inaintea meciului, managerul Gheorghe Tadici le-a dat posibilitatea sa evolueze handbalistelor care au jucat mai putin in primele 11 etape. Astfel, in formula de baza si-au facut aparitia junioara Roxana Rob, care a si debutat pentru HC Zalau, Andrada Trif si Oana Bidascu.

Daca prima dintre ele a avut o evolutie care-i da sperante pe viitor antrenorului Gheorghe Tadici, jocul Oanei Bidascu a cam lasat de dorit, aceasta facand numeroase greseli atat in faza aparare, cat si in atac. In minutul 27 a fost introdusa in teren si Mihaela Viscreanu, aceasta fiind lasata sa joace pana la finalul partidei.

Diferenta inregistrata la final, de 28 de goluri, putea fi mai mare cu cel putin 6 – 7 goluri, daca zalauancele nu ar fi ratat atatea ocazii, chiar si din situatii de unu la unu. Cu inca patru goluri marcate, HC Zalau ar fi invins formatia bucuresteana cu acelasi scor cu care a castigat si campioana Oltchim Ramnicu Valcea, in etapa de sambata trecuta.

Dupa primele cinci minute de joc, tabela arata egalitate, 2 – 2, insa Roxana Rob a ratat in secunda 35 o lovitura de la sapte metri.

Au urmat trei goluri consecutive pentru HC Zalau, Turcas de doua ori si Ciuciulete, care au dus scorul la 5 – 2. Diferenta a crescut si mai mult odata cu trecerea timpului, iar zalauancele aveau la pauza un avans de 13 goluri (21 – 8).

Asediul la poarta rapidistelor a continuat si in partea secunda. Dupa 28 – 13 in minutul 41, zalauancele au marcat sase goluri consecutive, iar scorul a devenit 34 – 13 in minutul 49. Trei minute mai tarziu diferenta era de zece goluri (36 – 16), dupa care, pana la final, oaspetele au mai inscris o singura data, in timp ce gazdele de noua ori. In partida de miercuri, pe lista marcatoarelor si-au trecut numele toate jucatoarele din lotul echipei zalauane, mai putin cei doi portari.

Cele mai multe goluri au fost inscrise de Alina Czeczi, urmata de Crina Ailincai si Mihaela Viscreanu. De partea cealalta, Alina Dumuta a marcat cele mai multe goluri pentru Rapid. Managerul Gheorghe Tadici s-a aratat multumit de scorul final, insa nu la fel de incantat a fost de evolutia unora dintre jucatoarele sale. Scorul te scuteste de multe comentarii. Rapidul este o echipa modesta, asa cum e si pozitia din clasament. Asa cum am spus si inainte, am incercat sa joc cu jucatoarele care au evoluat mai putin in celelalte etape. Din pacate, cand le dai aceasta sansa, nu toate stiu sa profite de ea.

Dupa acest succes, HC Zalau a urcat pe pozitia a cincea in clasament, fiind la egalitate de puncte cu ocupantele locurilor 2 – 4. Meciul din etapa de maine, care este si ultimul din tur, va fi insa unul foarte dificil pentru gruparea de la poalele Mesesului, zalauancele urmand sa evolueze in deplasare, in fata echipei HCM Stiinta Baia Mare.

Ne asteapta un meci greu la Baia Mare. Vad ca au dat 30 de goluri Oltchimului. Probabil au un moral bun, dar noi vom incerca sa facem un joc cat mai bun. Oricine isi doreste un rezultat favorabil intr-un meci, dar trebuie sa si putem obtine ceea ce ne dorim, a afirmat managerul zalauan despre meciul de maine.

Tur peste asteptari pentru HC Zalau

Indiferent de rezultatul care va fi inregistrat la finalul meciului de maine, de la Baia Mare, HC Zalau va termina prima parte a campionatului cel mult pe locul sase. Despre aceasta clasare, Gheorghe Tadici a precizat ca nimeni nu se gandea la inceputul campionatului ca vom reusi sa terminam in primelor clasate, cu cea mai tanara echipa din Liga Nationala.

Suntem peste ce ne-am propus la inceputul turului. Cred ca echipa are potential si mai poate creste in valoare. Prima etapa din returul Ligii Nationale de handbal feminin este programata in data de 6 februarie, HC Zalau urmand sa evolueze in deplasare, in fata echipei Universitatea Resita.

Actionarii si sponsorii echipei HC Zalau: Consiliul Judetean Salaj, Primaria si Consiliul Local Zalau, Ceramica – Simex, Riposta&Ritorsa Simleu Silvaniei, Magura Simleu Silvaniei, Grupul Simex Simleu Silvaniei, Inserco, Ady Com, Comigex, Vidalis Holding, Complex Severus, Hotel Porolissum, Centogroup, BrilliantPlaza, Group Metal Trading SRL Zalau, Salvosan Ciobanca.