Rapid Jibou şi CS Barcău Nuşfalău, calificate fără emoţii în etapa a IV-a a Cupei României

Faza judeţeană a Cupei României a continuat la finalul săptămânii trecute, cu etapa a III-a, fiind programate şapte meciuri. Cinci partide s-au încheiat la finalul timpului regulamentar, una s-a decis în prelungiri, iar un meci s-a terminat abia după executarea loviturilor de departajare.

Luceafărul Bălan a eliminat Benfica Ileanda, după ce Chechedi a înscris golul calificării în minutul trei al primei reprize de prelungiri, în timp ce Unirea Hida a produs surpriza, eliminând cu scorul de 6 – 3, Dumbrava Gâlgău, după executarea penalty-urilor.
Condusă la pauză cu scorul de 1 – 2, AS Chieşd a revenit în partea secundă şi a învins cu scorul de 3 – 2 Favorit Dobrin.
Sportul Şimleu, continuă, şi ea, aventura în Cupa României, după ce a dispus la limită, 2 – 1 de Flacăra Halmăşd.
Gloria Bobota a spus „adio” competiţiei organizate de Asociaţia Judeţeană de Fotbal, pierzând cu 3 – 1 în faţa celor de la Olimpic Bocşa.
CS Barcău Nuşfalău nu a avut nicio emoţie în partida de la Crasna, câştigând cu 3 – 0 în faţa formaţiei locale.
Campioana Rapid Jibou a trecut uşor de Unirea Mirşid, Brânduşe şi Turcu de două ori semnând victoria cu 3 – 0 a formaţiei jibouane.
Rezultatele complete şi clasamentul din faza a III-a a Cupei României:
Luceafărul Bălan – Benfica Ileanda 4 – 3 (3 – 3 după primele 90 de minute)
Au marcat: Pintea (min. 25), Pop (min. 28), Chechedi (min. 73 şi 93), respectiv Duma (min. 8 şi 42), Bene (min. 17)
Flacăra Halmăşd – Sportul Şimleu 1 – 2
Au marcat: Haraga (min. 39), respectiv Balotă (min. 7 şi 58)
Olimpic Bocşa – Gloria Bobota 3 – 1
Au marcat: Niculăuţ (min. 50), Bordaş (min. 60), Mărcuş (min. 79), respectiv Rad (min. 44)
Unirea Mirşid – Rapid Jibou 0 – 3
Au marcat: Brânduşe (min. 61), Turcu (min. 38 şi 84)
CS Crasna – CS Barcău Nuşfalău 0 – 3
Lakatos (min. 45), Boska (min. 73), Nagy (min. 86)
Unirea Hida – Dumbrava Gâlgău 3 – 3 (6 – 3 după executarea penalty-urilor)
Covaci (min. 37 şi 73), Fechete (min. 83), respectiv Chira (min. 14), Isai (min. 55), Sestraş (min. 81
Favorit Dobrin – AS Chieşd 2 – 3
Au marcat: Pop (min. 27), Chiş (min. 35), respectiv Ardelean (min. 17), Lingurar (min. 73), Lăcătuş (min. 76)
Meseşul Treznea – Cetate Almaşu 3 – 0 (meciul nu a fost programat)