Nuşfalăul rămâne la două puncte în spatele liderului

Liderul Flacăra Halmăşd a obţinut duminică prima victorie din partea a doua a campionatului, învingând la limită, pe teren propriu, cu scorul de 2 – 1 formaţia de pe ultimul loc, CS Crasna. Gazdele au condus la pauză cu 2 – 0, iar oaspeţii au marcat golul de onoare în primul minut de prelungiri.
Prima victorie a returului şi pentru CS Barcău Nuşfalău, care a înregistrat scorul etapei, impunându-se cu 5 – 1 pe terenul formaţiei AS Chieşd. Gazdele au fost cele care au deschis scorul, prin Moşincat, în minutul 14, iar până la pauză, echipa de pe malul Barcăului a reuşit să egaleze, prin Boska Arnold, în minutul 42. În partea secundă, Boska a mai marcat de două ori, iar Chiş a reuşit, şi el, o dublă.
Sportul Şimleu continuă seria rezultatelor pozitive, câştigând cu 4 – 1 în deplasarea de la Bobota, prin hattrick-ul lui Tudor Ulmeanu şi reuşita lui Mureşan.
Rapid Jibou a rămas pe podium după victoria cu 5 – 2, pe teren propriu, în faţa echipei Cetate Almaşu, după ce, la pauză, jibouanii aveau avantaj minim, 2 – 1.
Rezultatele complete şi marcatorii:
Rapid Jibou – Cetate Almaşu 5 – 2, 7 – 0 la juniori. Au marcat: A. Fărcaş (min. 24, 51), Paşcalău (min. 44), Ţurcaş (min. 68), Moldovan (min. 90), respectiv Abrudan (min. 27), Ienec (min. 81)
AS Chieşd – CS Barcău Nuşfalău 1 – 5, 0 – 1 la juniori. Au marcat: Moşincat (min. 14), respectiv Boska (min. 42, 73, 84), Chiş (min. 47, 49)
Dumbrava Gâlgău – Benfica Ileanda 3 – 3, 0 – 3 la juniori. Au marcat: Breban (min. 13), Ilieş (min. 76, 90), respectiv Popan (min. 23), C. Bene (min. 43, 67)
Gloria Bobota – Sportul Şimleu 1 – 4, 4 – 2 la juniori. Au marcat: Sabău (46), respectiv Ulmeanu (min. 4, 5, 16), Mureşan (min. 45)
Flacăra Halmăşd – CS Crasna 2 – 1, 2 – 2 la juniori. Au marcat: Kallai (min. 10, 44), Pop (min. 90+1)
Meseşul Treznea a stat
Programul etapei a XIV-a: Benfica Ileanda – Gloria Bobota, Cetate Almaşu – AS Chieşd, Meseşul Treznea – Flacăra Halmăşd, CS Crasna – Dumbrava Gâlgău, CS Barcău Nuşfalău – Rapid Jibou. Sportul Şimleu va sta.

1. Flacăra Halmăşd 13 10 0 3 51 – 24 30p
2. Barcău Nuşfalău 13 9 1 3 45 – 17 28p
3. Rapid Jibou 12 9 1 2 39 – 17 28p
4. Benfica Ileanda 13 6 2 5 32 – 35 20p
5. Dumbrava Gâlgău 12 5 2 5 39 – 29 17p
6. AS Chieşd 12 5 2 5 33 – 36 17p
7. Sportul Şimleu 13 5 2 6 23 – 27 17p